ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
Elektrik faturasına yansıtılan Kayıp-kaçak bedelleri hakkında
Yazdır

 

    Elektrik enerjisi dağıtımı ve faturalandırılmasıyla alakalı olarak,gerek özel firmalar gerekse devlet eli ile tahsilat yapan firmalar ticari yahut bireysel  abonelerin elektrik faturalarına uzunca bir süredir kayıp-kaçak bedeli adı altında bir takım ücretler yansıtmaktadırlar.
Mevut elektrik faturasının %10 u gibi bir rakama karşılık gelen bu bedeller geçtiğimiz 10 yıldan bu yana tüketiciden hukuka aykırı bir şekilde tahsil edilmiştir.
   Ancak Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nin konu ile alakalı vermiş olduğu emsal kararlar neticesinde bu bedellerin tüketiciden haksız bir şekilde tahsil edildiği ve geri ödenmesi hususu gündeme gelmiş bulunmaktadır.
    Bu itibarla geçmişe dönük 10 yıllık bir zaman dilimi içerisinde toplam elektrik kullanım bedelinin %10 u dava yolu ile tahsil edilebilmektedir.
    Bedellerin kayıtsız ve şartsız geri ödenmesi yolunu açan bu yargı içtihadı haliyle devlete toplamda 5 Milyar TL gibi bir maliyete yol açmaktadır ve bu durumun önlemesi adına EPDK süratli bir şekilde dava yolunu tıkayacak bir kanun tasarısı üzerinde çalışmaktadır.
İş bu düzenleme çıkmadan önce sadece açılmış olan davalar müktesep hak olacağı için devam edebilecektir.
 
Hususunu Bilgilerinize Sunarım.
 
Av.Evren KAYAHAN
H.Subaşı Cad.İsmail Savcı İşh. 22/16 ANTALYA
 

 İlgili Dökümanlar