ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
Tesislerde Cankurtaran Bulundurma Zorunluluğu Yönetmelikleri
Yazdır

 

 Kültür ve Turizm Bakanlığı Cankurtaran Bulundurma Yönetmeliği; 

 

  Genelge 2015/1

 

(2) Cankurtaran İstasyonlarında mevzuata uygun olarak gerekli eğitimleri almış en az bir(1) Cankurtaran İstihdam edilecektir.

 

(3) Turistlerin ve vatandaşların yoğun olarak ziyaret ettiği ve denize girdiği Konyaaltı, Lara, Kemer, Olimpos, Çıralı, Phasalis ve Adrasan bölgelerinde yüzme alanlarının belirlenmesi ve Cankurtaran İstihdam edilmesi ivedi olarak Kaymakamlıklar tarafından sağlanacaktır.

 

 (5) Ruhsatlı plaj işleten ve müşterilerine denize girme hizmeti sunan tüm işletme ve otellerde Gümüş veya Altın Bröveli Cankurtaran görevlendirilecek ve söz konusu personelde dürbün, düdük, megafon gibi malzemeler bulundurulacaktır.

 

Sağlık Bakanlığı Yüzme Havuzları, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar ve denetimi Yüzme Havuzu İşletilmesine ait hükümler yönetmeliği;

 

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM -MADDE 8 

 (b) Yüzme havuzu işleticisi, teknik işler ve havuzun uygun şekilde işletilmesinden sorumlu kimya veya sağlık eğitimi almış, en az lise mezunu bir kişi ve sertifikalı bir cankurtaran istihdam etmek zorundadır.

 

(c) Yüzme havuzunda ip, yüzer duba, simit gibi can kurtarmaya mahsus malzemeler ile ilkyardım malzemeleri hazır bulundurulur.

 

(d)Tesis içerisinde riayet edilecek kurallar ile muhtemel tehlikelere karşı kişileri uyarmak amacı ile hazırlanan uyarı levhaları kolayca görülebilecek ve okunabilecek uygun yerlerde bulundurulur.

 

Tükiye Sualtı Sporları Federasyonunun Havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinin uyması gereken kurallar ve denetimi yönetmeliği;

 

Madde 28- 

(a) Yönetmelik gereği her türlü havuz, su parkı, sahil ve kıyı işletmelerinde sadece TSSF cankurtaran belgeli cankurtaranlar görevlendirilir.

 

(b) İşletmeler cankurtaranı başka bir görevde çalıştıramaz.

 

(c) Havuzda, derinlik fark etmeksizin her bir havuz için asgari bir, büyük havuzlarda her 500 m2 için asgari iki bronz cankurtaran olmak üzere, risk yönetim planına uygun sayıda cankurtaran bulundurulması zorunludur.

 

(d) Kaydırak bulunan havuzlarda, kontrolü birbirinden bağımsız her kaydırak için, gönderen ve karşılayan olmak üzere en az iki bronz cankurtaran bulundurulması zorunludur.  

 

(e ) Plajlarda, plaj kullanım kurallarını içeren uyarı panoları üzerinde belirtilen saatler arasında,  motorlu ve motorsuz yapılan su sporları aktivitelerinden arındırılmış her 200 (iki yüz) metrelik yüzmeye uygun sahil şeridi için en az iki gümüş cankurtaran ve her cankurtaran kulesi için bir gümüş cankurtaran olmak üzere risk yönetim planına uygun sayıda ve yerde cankurtaran bulundurulması zorunludur. 

 

*Yukarıda okumuş olduğunuz maddeler gereğinde tesisleriniz de Cankurtaran bulundurma zorunluluğu vardır. Cankurtaran bulundurma zorunluluğu sadece “Mavi Bayrak” bulunduran tesisler ile sınırlı değildir.

 

 İlgili Dökümanlar