ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
TESİSLERDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER HK
Yazdır

 

 

Değerli Üyemiz,

 

Birliğimize Kemer Kaymakamlığı tarafından gelen yazıya istinaden tesislerde alınması gereken önlemler ile ilgili detaylı bilgi ekte bilginize sunulmuştur.

 

 

OTELLERDE YANGIN GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEDBİRLER

 

Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik ve İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik uygulamaları kapsamında aşağıdaki yangın önlemleri ve acil durum tedbirlerinin gözden geçirilmesi önem arz etmektedir.

-         Tüm yangın ve uyarı sistemleri (acil aydınlatmalar, yönlendirme ve yangın alarm sistemleri vb.) haftalık ve aylık bakımları/kontrolleri otel tarafından yapılmalı ve kayıtları muhafaza edilmelidir.

-         Tüm yangın ve uyarı sistemlerinin (acil aydınlatmalar, yönlendirme ve yangın alarm sistemleri vb.) 3 aylık, 6 aylık ve yıllık bakım ve testleri, bu maksatla eğitim almış yetkili servislerce sağlanmalı ve kayıtları tutulmalıdır.

-         Acil Aydınlatma Sistemlerinin çalışıp çalışmadığı, Yangın Çıkış Kapıları, Çıkış Yolları ve Merdivenlerde güvenlik önlemlerinin yeterli olup olmadığı, Yangın Güvenliği ile ilgili İşaret ve Tariflerin mevcudiyeti gözden geçirilmelidir.

-         Elektrik Tesisatı ile ilgili güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığı kontrol edilmeli, Tesis topraklama kontrollerinin güncel olduğundan emin olunmalıdır. 

-         Yangın Söndürme cihazlarının kontrol ve bakımlarının güncelliği, yangın dolapları ve hidrant sistemlerinin yeterliliği gözden geçirilmelidir.

-         Kazan dairesi, çamaşırhane , mutfak üretim ve sunum alanları ile gece klubü, diskotekler ve otoparkların yangın önlemeleri konusundaki tedbirlerden emin olunmalıdır.

 

         

OTELLERDE GIDA GÜVENLİĞİNE YÖNELİK TEDBİRLER

 

-         Gıda Güvenliği kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı mevzuatları ve iyi hijyen uygulamaları klavuzu dikkate alınarak aşağıdaki gıda güvenliği ve hijyen tedbirlerinin gözden geçirilmesi önem arz etmektedir.

-         Gıda üretim alanları havalandırma sisteminin, zeminlerinin ve raflarının alt yapı yeterliliği gözden geçirilmeli, üretim alanında kullanılan tezgahlar üretilen gıdayı etkilemeyecek şekilde uygun materyalden yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

-         Üretimde kullanılan tüm alet ve ekipman tercihlerinin sağlığa uygun malzemelerden temin edilmesi gerektiği, kullanılan alet, ekipman ve makinelerin temizliği ve bakımlarının yeterli düzeyde olduğu gözden geçirilmelidir.

-         Gıda depolama alanları iklimlendirme şartları mevzuat şartlarını sağlamalı, depolama alanları zeminleri alt yapısı, ürünlere ait raf ve paletlerin gıda güvenliği hijyen standartlarına uygun olmalıdır.  

-         Gıda depolama alanlarında uygun olmayan ürünler için ayrılmış bir bölüm/alan tanımlanmış olmalı, depolama alanlarında orijinal ambalajı açılmayan gıda maddelerinin etiketleme kriterlerini sağladığından emin olunmalıdır. 

-         Gıda sunumlarında tüm ürünlerin herhangi bir kontaminasyon riskine yönelik korunuyor olmalı, yemek servisi süresince sıcak ve soğuk olarak servise sunulan yiyecekler gerekli sıcaklık limitlerinde tutulmasına özen gösterilmelidir.

-         Otel genelinde üretilen ürünlerden örnek alınarak rutin gıda analizleri yaptırılmalı, gıda ile temas eden personelden de örnek alınarak swap analizlerinin yapılması sağlanmalıdır.

-         Başta gıda ile temas eden personel olmak üzere tüm personelin kişisel bakım ve hijyen kuralları çerçevesi içerisinde işlerini yürütmeleri sağlanmalı, personelin hijyen önlemini alacağı altyapı (el yıkama lavabosu, dezenfektan, sabun vb.) olanaklarının yeterliliği gözden geçirilmelidir.  

-         Gıda üretim ve sunum alanlarında haşere mücadelesi kapsamında gerekli tedbirler alınmalı, sezonu kapsayan haşere mücadelesi planı doğrultusunda uygulamaların yapılıp yapılmadığı takip edilmelidir. 

 

 

 

 

 İlgili Dökümanlar