ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
ORKİNOS BALIĞI HAKKINDA ÖNEMLİ UYARI
Yazdır

Değerli Üyemiz,

Orkinos Balığı konusunda Kemer İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından derneğimize iletilen yazı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

       Ülkemizin de üyesi olduğu Atlantik Ton Balıkları Koruma Uluslararası Komisyonu (ICCAT) her yıl için av kotamızı belirlemektedir. Mavi Yüzgeçli  Orkinos balığının avcılığı hakkında uyulması gereken kurallar 3/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 21. Maddesinde yer almaktadır.Orkinos avcılığı için her yıl belirli balıkçı gemilerine izin verilmektedir.Ülke kotası dahilinde avlanan yasal balıklar hakkında Bakanlığımızca BCD (Bluefin Tuna Catching Document)-Orkinos Yakalama Dokümanı ve Sağlık Sertifikası düzenlenmektedir.

       Tebliğin 21. Maddesi (e) fıkrasında "Kıyı, sportif ve rekreasyonel balıkçılık hariç,  av sezonunda avlanıldığı halde, Bakanlığa bildirilmeyen, tahsis edilen kotadan daha fazla veya sezon kapandıktan sonra avlanılan Orkinos balıkları için Orkinos Yakalama Dokümanı (BCD) ve Sağlık sertifikası düzenlenmez. Bu balıklar canlı ise doğaya salınır, ölü ise el konulur." Hükmü yer almaktadır.Kesinlikle ticarete söz konusu edilemez.

       Ayrıca Bakanlığımızca ve Müdürlüğümüzce av sezonunda kota harici ve özel avcılık izni almadan orkinos avcılık izni olmayan, bazı balıkçı gemilerinin yasadışı olarak avcılık yaptıkları ve bazı gemilerinde Tebliğin 22. Maddesi ile belirlenen bölgede özel izin belgesi olmaksızın yazılı orkinos, gobene (tombik) ve uzun kanat orkinos  avcılığı yapılacağı konusunda duyumlar alınmaktadır.Yasadışı avlanılan bu balıklar iç pazarda satışa sunulmaktadır.

       Bu nedenle, getirilen bu düzenlemelerin uygulanmasında toplu tüketim yerleri ile ilgili olarak işletmecilerin ileride mağduriyetlerinin önlenmesi için gerekli hassasiyetin ve titizliğin gösterilmesini,

       Bilgilerinize önemle rica ederim.                            

 

                                                                                              İbrahim ZEYTİNCİLER 

                                                                                              Kemer İlçe Tarım Müdürü

 

Ayrıntılı Bilgi İçin:   kemer@antalya-tarim.gov.tr

 İlgili Dökümanlar