ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(03-11-2014)
KESDER Derneğimizi Ziyaret Etti.


 

Derneğimize yapılan ziyarette 2014 sezonu değerlendirilerek görüş alışverişinde bulunuldu.

 

2014 yılı sezon öncesinde turizmin hassas bir sektör olması sebebi ile yurt içi ve yurtdışında yaşanan olaylardan doğrudan etkilendiğini ve bu bakımdan ülkede ve yakın komşu ülkelerdeki güven ortamının büyük ehemmiyet arzettiğini belirtmiştik.

Yurt dışında ve yakın bölgemizde meydana gelen Ukrayna, Suriye ve İsrail gündeminin gölgesinde geçirilen bir 2014 turizm sezonunu geride bırakmak üzereyiz.  

Tüm bu olumsuz etkenlere rağmen sektörün yıl sonu itibari ile %10'a yakın bir ortalama ile 2014 yılını geride bırakacağını öngörüyoruz.

Yaz sezonunun Ekim ayının sonuna doğru sona ermesi ile birlikte bölgemizde kış sezonuna hazırlık yapan tesislerimiz var. KETOB olarak daha fazla otelin kış sezonunda açık kalmasını istesek de  Kemer Beldesi'nde 2014-2015 kış sezonunda yaklaşık olarak 20 civarında tesisin açık kalacağını yapmış olduğumuz çalışmada tespit ettik. Rus misafirlerimizin yoğun olduğu bölgemizde, avrupalı misafirlerimizde aynı yoğunlukta ağırlamayı diliyoruz. Bu şekilde yaz sezonu dönemini 1 ay kadar daha uzayacağını öngörüyoruz. 

2014 yaz sezonun bitimi ile birlikte geçmiş yıllardan devam eden çözümünü beklediğimiz sorunlardan bir kaç başlık olarak 3621 sayılı kıyı kenar kanunu sebebiyle yaşanılan sorunlar,az önce bahsettiğimiz kış sezonunda açık kalan otel sayısını desteklenmesi ve işsizlik sorununa destek olmak için SGK prim uygulamasında yapılması gerekenler ile birlikte alkollü içkiye uygulanan ÖTV'ye dikkat çekmeliyiz.

Ayrıca Kemer de uygulanan su ücret  tarifesinin GATAB'ın kapanması ile birlikte ASAT Genel Müdürlüğü'ne yapmış olduğumuz ziyaretin ardından Antalya'nın diğer turizm bölgeleri ile eşit miktara çekilmesi ile haksız rekabet ortadan kalmış olsa da, yine diğer bölgelerin yararlanabildiği ancak Kemer'in malesef faydalanamadığı doğalgaz hizmetinin halen bölgemize ulaştırılamamış olmaması, maliyet anlamında bölge tesislerimizi dezavatajlı hale düşürmektedir.

Her geçen gün rekabetin hem iç pazarda hem dış pazarda acımasızlaştığı turizm sektöründe, devlet desteğinin gerekliliği daha fazla ön plana çıkmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde ilerki yıllarda sektörümüzü ciddi problemler beklemektedir.