ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(03-04-2015)
Antalya Valisi Sayın Muammer TÜRKER basın toplantısı


 

Antalya basınıyla Uygulama Oteli'nde düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen Vali Muammer Türker, “Antalya'da kendi programımı kendim yapamıyorum. Özellikle devlet erkanının buraya teveccühü, ilgisi çok zamanımı alıyor. Yasal zorunluluk yani. Bunu da ifade edeyim. Fakat bunu bir şikayet olarak da söylemiyorum" dedi.

Antalya'nın dışındaki birçok vilayette insanların heyetler halinde toplanıp bakanlardan randevu almak suretiyle Ankara'ya gidip dertlerini anlatmak için çok mesai harcadığına da dikkat çeken Türker, "Bizde bakanlar buraya geliyor. Bu bizim için bir niyet yani" dedi. Bakanlara refakat etmesi gereken birinci sıradaki kişi olarak bundan hiç şikayetçi olmadığını söyleyen Türker, "Ama protokolden zaman bulup asli işlere, yani yapmamız gereken, müdahil olmamız gereken işlere belki tam yeterince vakit ayıramıyor olabilirim. Burada bir sıkıntı var" dedi.

Antalya'nın protokolde İzmir'den daha yoğun olduğunu da anlatan Türker, göreve başladığı iki ayda Antalya'yı tanımaya çalıştığını da açıkladı. Antalya'da olup bitenlerin Türkiye'yi de etkilediğine dikkat çeken Türker, "Ben Antalya'da göreve başlayalı iki ay kadar oldu. Antalya'yı tanımaya, kurumları tanımaya, Antalya'nın potansiyelini anlamaya, izlemeye gayret gösteriyorum. Bunu şikayet olarak söylemiyorum ama hafta sonları da çalışıyorum. Akşamları da çalışıyorum. Buna rağmen yetiştiremiyorum. Daha kamu kurumlarımızı bile tamına fırsatımız olmadı. Onların amiri olmanın ötesinde koordine eden, yani farklı sektörleri bir araya getirip, geleceğe dönük planlamalar yapmak durumunda bir insanım. Ama yeterince fırsat bulamadım" dedi. Geçen hafta kamu kurumlarındaki birim amirleriyle bir toplantı yaptığını anlatan Türker, çarşamba günü de Antalya'daki konsolos ve fahri konsoloslarla kahvaltı yapacağını açıkladı.

RUBLEDEN ETKİLENMEMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL

Ekonominin uluslararasılaştığı, dünyanın küreselleştiği, bölgeselleştiği bir ortamda çıkan sorunun, bir başka yeri etkilememesinin beklenemeyeceğini anlatan Türker, Rusya'daki ruble krizi nedeniyle turizmcilerin fiyat tarifelerinde ve kampanyalarında değişiklik yapabileceğini açıkladı. “Bizler de kamu görevlileri olarak turizmin bundan darbe yememesi için arayış içinde olmamız lazım. Farklı alternatifler geliştirmemiz lazım. Birçok uluslararası faaliyetin Antalya'da yapılmasını sağlayarak turizmde nitelik değişikliği yapılabilir" diyen Türker, şöyle konuştu:

“Şimdi Rusya'da, Irak'ta, Suriye'de olan bitenin Türkiye'ye etkileri olacak. İşsizlik boyutu olacak. Ekonomik daralma olacak. Mesela Habur sınır kapısı tek başına ihracatın yüzde 40'ını yapıyordu. Irak'la sorunlar baş gösterince bu kapı çok zayıfladı. Dolayısıyla o bölgede olup biten nasıl etkiliyorsa, Rusya'da olan biten de etkileyecek. Yani Rusya ile bu kadar yakın işbirliğinde bir ülke olarak, bir kent olarak bundan etkilenmememiz mümkün değil."

TAŞ OCAKLARI

Antalya'daki taş ocaklarında rahatsız edici görüntüler olduğunu da vurgulayan Türker, Antalya yüzölçümünün yüzde 56'sının ormanlardan oluştuğuna dikkat çekti. Taş ve maden ocaklarına ruhsatı Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün verdiğini anlatan Türker, “Bize düşen kısmı sözleşme şartlarına uyulup uyulmadığı" diye konuştu. Çubukbeli'nden her geçtiğinde toz duman gördüğünü anlatan Türker, denetimlerin çok iyi sağlanması gerektiğini söyledi. Ülkenin taş ve maden ocağına da mermere de ihtiyacı olduğunu anlatan Türker, “Taş sizin istediğiniz yerden çıkmıyor" dedi.

 

KÖMÜR DAĞITMIYORUZ

Antalya'da hava kirliliğinin önlenmesi için doğal gaz kullanımının da yaygınlaşması gerektiğini, ancak Antalya'da doğal gaza talebin az olduğunu söyleyen Türker, “Bana ulaşan bilgiye göre hat var, imkan var ama insanlar abone olmuyor" dedi. Antalya'da sosyal yardımlaşma vakıflarının kömür dağıtmadığını da anlatan Türker, bunu özellikle dikkate sunmak istiyorum. Merkezdeki beş ilçe için bunu söylüyorum" dedi.

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR YATIRIMLARI HIZLANDIRIYOR

Vali Türker, Botanik Exposu, G-20 toplantısı ve NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı gibi uluslararası organizasyonların kente yapılan yatırımları hızlandıracağını söyledi. Bu organizasyonları kentin tanıtımının yanı sıra, Antalya'nın altyapı sorunlarının tamamlanması için de bir fırsat olarak gördüklerini açıklayan Türker, Antalya'daki raylı sistemin 2016 yılında yapılacak Expo'ya kadar Aksu ilçesindeki Expo alanına bağlanmasının planlandığını söyledi. Türker, “Expo olmasaydı belki bu projeye hızlı başlanmayacaktı" dedi. Önümüzdeki yıl Antalya'nın ev sahipliği yapacağı G-20 zirvesinin de Antalya'nın yatırımlarını hızlandırmasına vesile olacağını anlatan Türker, "G-20'nin yapılacağı noktalar konusunda Dışişleri Bakanlığımızın yetkilileri hafta sonu gelip otelleri gördü. Kararlar verildikten sonra güzergahla ilgili köprülü kavşaklar, yollar düzenlenmesi, toplu taşımayla ilgili yapılması gerekenler, trafik güvenliği, Mobese sisteminin kurulması gibi konularda öncelikli projeler yapacağız" dedi.

kaynak/kemergözcü