ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(03-04-2015)
Merkez Bankası Türkiye'nin üçüncü çeyrek turizm gelirlerini açıkladı


Merkez Bankası'nın açıkladığı ödemeler dengesi raporuna göre, yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye'nin net turizm gelirleri bir önceki  yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13 oranında arttı.

 Cari işlemler hesabının belirlenmesinde ticaretten sonraki en önemli kaleminin turizm olduğu belirtilen Merkez Bankası raporunda, turizm gelirlerinin cari dengeye olan katkısının yılın üçüncü çeyreğinde de artarak devam ettiği kaydedildi.

 Hizmetler dengesi altında yer alan seyahat, taşımacılık ve diğer hizmetler kalemlerinde arttışın devam ettiği belirtilen ödemeler dengesi raporunda, Üçüncü çeyrekte Türkiye'nin seyahat gelirlerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 arttığı, seyahat giderlerinin ise yüzde 2,4 oranında azaldığı ifade edildi. Raporda, "Sonuç olarak, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde net seyahat gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,0 artarak 10,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Öte yandan, turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,9 oranında artış göstermiştir. Ülke grupları olarak bakıldığında, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre oransal olarak en büyük artış Asya ve Afrika kıtalarından gelen turist sayılarında gerçekleşmiştir." denildi.

 Üçüncü çeyrekte Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerinin harcamalarının yüzde 6,7 artarak 637 dolara yükseldiği belirtilen Merkez Bankası raporunda, yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşlarının harcamalarının ise yüzde 3,9 oranında artarak 771 dolara gerilediği kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kaynak Turızm gündem