ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(03-04-2015)
Rusların Türkiye'ye giriş koşulları değişiyor


Ekonomik kriz ile boğuşan Türkiye’nin en büyük iki pazarından biri olan Rusya’da, yeni yıl ile birlikte seyahat sigortası ile ilgili yeni yasa tasarısı ve Türkiye’ye girişlerde pasaport geçerlilik sürelerindeki değişiklik Rus turistin tercihlerini etkileyebilecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Rus turistin kriz ortamında tercihinin nasıl değişeceği konusu, dünya genelinde seyahat sektöründe konuşulan konuların başında gelirken, Türkiye’de de Rusya turizm pazarının 2015’te nasıl bir seyir izleyeceği merak edilen önemli konulardan biri.

Rus pazarındaki bu duruma ek olarak, iki farklı gelişmenin de 2015’te bu pazarı etkileyebilecek faktörler arasında yer alabileceği ifade ediliyor.

Bu gelişmelerden biri, zorunlu seyahat sigortasının tazminat miktarını artırmayı öngören yeni yasa tasarısı, diğeri de Türkiye’ye 60 gün vizesiz girme hakkına sahip Rus vatandaşlarının pasaport sürelerinin 1 Ocak 2015’ten itibaren en az 120 güne çıkmış olması.

Rus turistler için ortak sigorta yasası geliyor

Gazetem.ru’nun haberine göre, Rusya Maliye Bakanlığı, hükümete sunmak üzere yurtdışına çıkan Rus vatandaşların sigorta kurallarına ilişkin yasa tasarısını hazırladı.

Hazırlanan yasa tasarısına göre, sigorta sözleşmelerinin tazminat tutarı 2 milyon rubleden az olamayacak ve ruble kurunun değişmesi sebebiyle bu rakam artabilecek.

Yasa tasarısında, mevcut yasanın seyahat eden Rus vatandaşın sigortasına ilişkin kesin talepler içermediği belirtildi. Birçok ülkeye girişte gereklilik halinde turistin tatil yaptığı ülkede acil tıbbi yardım giderlerini karşılayacak sigortanın zorunlu olması gerekiyor. Sigorta, turist paketine dahil oluyor ve fiyatı 15 bin dolardan başlıyor, fakat bu rakam genelde tıbbi yardım için yetersiz kalıyor.

Maliye Bakanlığı'nın teklif ettiği yasa tasarısında turistlerin sigortalanması için gereken miktarın acil durumlarda vatandaşın yurt dışından Rusya'ya acil olarak getirilmesini de dikkate alarak belirlendiği belirtildi.

Böylece, 15 bin dolardan başlayan seyahat sigortası bedeli, yaklaşık olarak en az 35 bin dolardan başlayacak. Bunun da tatil paketlerine fiyat olarak yansımaları olabileceği ifade ediliyor.

Öte yandan, yasa tasarısında sigortanın gönüllü olanlara yapıldığına dikkat çekildi. Ayrıca, tur şirketleri tur satışları sırasında müşterilerinden sigortayı reddetmeleri halinde acil durumlarla ilgili tüm giderleri kendilerinin ödeyeceklerine ilişkin belgeyi imzalamalarını talep ediyorlar.

Rusların Türkiye'ye giriş koşulları değişiyor

Bunun dışında, 1 Ocak 2015'den itibaren Rus vatandaşlarının Türkiye'ye giriş koşulları da değişiyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi tarafından yapılan açıklamada, Rus vatandaşlarının Türkiye topraklarına geçerlilik süresinin bitmesine 60 günden az kalan pasaportlarla girmelerine izin veren Türkiye hükümeti düzenlemelerinin 31 Aralık'ta sona ermesi sebebiyle bu değişikliklerin yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Böylelikle, 1 Ocak 2015'den itibaren pasaportların geçerlilik süresinin 60 günden fazla olması Rus vatandaşları için zorunlu hale gelecek " denildi.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nce Kasım ayında yapılan açıklamada, 1 Ocak 2015'de pasaportların geçerlilik sürelerine ilişkin yeni taleplerin yürürlüğe gireceğine ilişkin Rus vatandaşları uyarılmıştı. Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamalarda, "Yeni yasaya göre, Türkiye'ye 60 gün vizesiz girme hakkına sahip olan Rusya Federasyonu vatandaşlarının pasaportlarının geçerlilik süresi Türkiye'ye girişlerinden en az 120 gün sonra bitmek zorundadır" ifadesi yer aldı.

Bu gelişmenin özellikle son dakika eğiliminin Avrupa destinasyonlarına göre daha fazla olduğu Rusya’da rezervasyonlara etki edebileceği belirtiliyor.

 

 

kaynak Turizm Gazetesi