ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(02-06-2015)
Turizmcileri Üzen Haber


Kemer’de teşvik alarak tesis yatırımı yapan ilk üç turizmciden biri olan Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı eski Başkanı, Göynük’te bulunan Club Phaselis Tatil Köyü’nün sahibi ve ANFAŞ Başkanı Mustafa Çalık, dün sabah saatlerinde tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında vefat etti. 

 

Kemer’de 1981 yılında Ünal Aysal ve Burhan Silahtaroğlu ile birlikte tahsis alarak Kemer’e otel yapan ilk turizm yatırımcılarından biri olan Mustafa Çalık, dün sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel bir hastanede yaşamını kaybetti.

 

Kemer ve Antalya turizmine katkısı büyük olan Çalık, Antalya Fuarcılık İşletmeleri Anonim Şirketi (ANFAŞ), Fasel Tur A.Ş ve Phaselis Tekstil İplik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda da Göynük’te bulunan Club Phaselis Tatil Köyü’nün sahibiydi. 

 

Çalık, akciğer ve solunum yetmezliği nedeniyle 15 gün önce rahatsızlanarak hastaneye götürüldü. Özel bir hastanede yoğun bakımda tedavisi devam eden 4 çocuk babası Çalık, dün sabah yaşam mücadelesini kaybetti. Çalık'ın cenazesi bugün Muratpaşa Camii'nde kılınacak ikindi namazının ardından Uncalı Mezarlığı'nda defnedilecek. Çalık’ın ağabeyi iş adamı ATAÇ Şirketler Grubu ortaklarından ve Anteks Fabrikaları Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Hüseyin Çalık da 2014 yılı Haziran ayında vefat etmişti.

 

MUSTAFA ÇALIK KİMDİR?

 

1943 yılında Konya’da orta halli bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Mustafa Çalık, ticaretin ve iş yaşamının temellerini babasından aldı. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Eğitim yaşamı boyunca hep başarılı bir öğrenci oldu. Fen derslerine karşı büyük bir yeteneği olan Çalık, Ortaokulu başarıyla tamamladı. Bu sırada spora da ilgisi olan Çalık, Konya Gençlerbirliği gibi Konya’nın önemli takımlarının genç takımlarında futbol oynadı. Ortaokulun ardından Amerika’da burslu olarak eğitim görme imkanı buldu. 1960 ihtilali olduğu dönemde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne yüksek bir puanla girdi. Üniversite de başarılı bir öğrenci olarak ön plana çıktı. Okul süresi boyunca okulun basketbol takımında yer aldı. 1965 yılında Üniversite’den İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. 1972 yılında ağabeyinin müteahhitlik firmasında şantiye şefi olarak çalışma hayatına adım attı. 

 

1973 yılında Antalya’ya yerleşen Çalık, bu süre içerisinde Antalya’da serbest işler yaptı. Bu yıllarda genç bir mühendis olmasına karşın iki defa üst üste gelir vergisi rekortmeni oldu. 1981 yılında çıkan Turizm Teşvik Kanunu’ndan yararlanarak Göynük’te bulunan Club Phaselis Tatil Köyü’nün tahsisini aldı. O dönemde Kemer’den tahsis alan Ünal Aysal ve Burhan Sipahioğlu ile birlikte ilk üç isimden biri oldu. Club Phaselis tatil köyünü kendisi inşaa eden Çalık, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde 45 dönümlük arazi üzerine ağabeyi ile birlikte Phaselis İplik Fabrikası’nı kurdu. 1994 yılında Kemer’deki turizm yatırımcılarını bir araya getirerek KETAV ( Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı)’nın kurulmasına öncülük etti. Vakıf, Türkiye’de kurulan ilk tanıtım vakfı oldu. Ardından da Antalya Tanıtım Vakfı’nın kurucularından oldu. Bu arada kapanan GATAB’a bağlı Anfaş şirketinin de yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Çalık son olarak Antalya Fuarcılık İşletmeleri Anonim Şirketi (ANFAŞ), Fasel Tur A.Ş ve Phaselis Tekstil İplik Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanıydı…

 

 

 

Haber Kaynak: www.kemergozcu.com