ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(10-11-2016)
Otel Sektörü Desteksiz Bırakıldı


 

 

Rusya’da yaşanan krizin ardından ilk defa turist sayısındaki düşüşün çift haneli rakamlara ulaşmasının ardından, otelciler, daha önce açıklanan fakat alamadıkları desteklerden dolayı sıkıntılı.

 

 

Antalya'ya gelen turist sayısında ilk kez bu yıl düşüş oranının çift haneli rakamlara yükselmesi, turizmcileri tedirgin etti. Kemer Turistik Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, şu an içinde bulundukları durumun kış aylarında tahmin ettikleri yüzdelik rakamlarla örtüştüğünü, ortaya çıkan rakamları turizm sektörü olarak telaffuz ettiklerini söyledi.

 

OTEL SEKTÖRÜ DESTEKSİZ BIRAKILDI

 

Bütün bürokrasi ve siyasilerle konunun çözüme kavuşturulması konusunda sektör temsilcileri olarak konuştuklarını ifade eden Gül, "Bazı konularda evet yardımlar yapıldı. Fakat otel sektörü maalesef desteksiz bırakıldı. Şu an otel sektörü kendi çabasıyla ortaya çıkan ciddi krizi çözmeye çalışıyor" dedi.

 

KAYIP YÜZDE 15'TE KALIR

 

İlerleyen günlerde ortaya çıkan oranların biraz daha düşeceğine inandığını kaydeden Gül, "Nisan ve mayıs ayları zaten 'düşük sezon' diye tabir ettiğimiz aylardır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gelen rezervasyon akışı bu aylara nazaran daha olumlu seyretmekte. İlerleyen dönemlerde, sezon sonunu gördüğümüz günlerde, bu ortalamaların yüzde 15 dolaylarında kalacağına inanıyorum" diye konuştu.

 

'EK İŞÇİ ÇALIŞTIRMIYORUZ'

 

Otelciler olarak bu krizi nasıl çözecekleri konusunda kendi içlerinde çalışmalar yaptıklarını da vurgulayan Gül, sözlerini şöyle tamamladı:

"Misafirlerimize sunduğumuz yiyecek, içecek kalitesinde herhangi bir oynama yapmıyoruz. Ancak pek çok çalışma arkadaşımızı işe başlatabilmiş durumda değiliz. Şu anda sektörde turizm çalışanları ile ilgili ciddi bir bütçe söz konusu. Mevcut krizi bütçesel anlamda çözebilmek adına şu an en kolay ve en hızlı uygulama maalesef çalışanlarımızla ilgili. Bütçesel anlamda kısıtlamalara gitmek. Bu da maalesef turizm sektöründe işsizliğe neden oluyor. Herkes bütçelerini tutturabilmek adına işe başlatmayı düşündüğü çalışanları askıya almış durumda ve kısıtlamalar yapıyor.”

 

OTELCİLER OLARAK SGK İNDİRİMİNİ İSTİYORUZ

 

KETOB Başkanı Tayyar Gül ayrıca otelcilere daha önce söz verilen destekler ile ilgili olarak; “Geçtiğimiz aylarda dönemin Başbakanı sayın Ahmet Davutoğlu’nun da yapmış olduğu SGK indirimiyle ilgili destekten söz edilmişti. Bunun yeni kurulan hükümet ve yeni yönetim ile birilikte çok acilen turizm sektörü olarak desteğin beklentisi içerisindeyiz” dedi.

 

 

 

Kaynak Haber: Kemer Gözcü