ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(10-11-2016)
Sayın Mevlüt Çavuşoğlu KETOB Üyeleri İle Buluştu


 

 

 Eski Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Limak Limra Hotel'de  KETOB(Kemer Turistik Otelciler Birliği) ile bir araya geldi.

 

Ziyarette açılış konuşmasını yapan  KETOB(Kemer Turistik Otelciler Birliği) Başkanı Tayyar Gül, yıl bazında açıklanan yabancı ziyaretçi sayılarındaki yüzde 5'lik düşüş, otelcilik sektörünün yüzde 30 yüzde 40'lara varan fiyat indirimleri sayesinde minimize edilmiştir. 

 

Buna bağlı olarak sektörden beklenen gelir hedeflerinde yıl sonunda, yapılan bu indirim oranlarının, ülke ekonomisinde, döviz kaybına yansımalarını hep birlikte göreceğiz dedi.

 

Konuşmasına devam eden KETOB(Kemer Turistik Otelciler Birliği) Başkanı GÜL,  2015'de yaşanan kriz' de konaklama sektörünün desteksiz bırakıldığını vurguladı. Sektörün halen destek beklediğine değinerek; Kış sezonunda sektöre yük olan SGK primlerinde yüzde 5'lik teşvik destek oranının kış sezonunda arttırılması gerektiğini, önümüzdeki iki yıl için SGK ödemelerinin taksitlendirilmesinin  kriz içindeki sektöre destek olacağını söyledi. 

 

 

Diğer bir beklentinin  herşey dahilde verilen alkollü içeceklerde KDV uygulamalarının yeniden gözden geçirilmesini ve %18’lik KDV oranının indirim konusuna dahil edilmesini belirtti.

 

 

Turizm teşvik Kanunu ve sektörde yaşanan krize rağmen; su, elektrik ve ecrimisile gelen yüksek zam oranlarının tekrar gözden geçirilmesinin sektörün beklentileri arasında olduğunu söyledi.

 

Son olarak, Kemer bölgesinin beklentilerine de değinen KETOB Başkanı Gül,yıllardır devam etmekte olan Kemer-Antalya yolununn tamamlanmasını ve Büyükşehir yasası ile Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanan Beldibi sahil yolunun kaldırım yol ve aydınlatma çalışmalarının 2016 yaz sezonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

 

Konuşmasına devam eden KETOB(Kemer Turistik Otelciler Birliği) Başkanı GÜL, Turizm Sektörü olarak, Ülkemize ve Antalya turizmine sağlamış olduğunuz destek ve değerli katkılarınızı takip etmekte ve takdir etmekteyiz, Gazipaşa Havalimanı'nın açılması ve Alanya'da kurulan üniversite için sarf ettiğiniz çabaların en büyük göstergesi olduğunu, 2016 yılında Türk turizminin gelişimi için, sektörün değerli desteğinize ihtiyacı olduğunu belirterek, nazik ziyaretinden dolayı eski Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

 

 KETOB(Kemer Turistik Otelciler Birliği) Başkanı GÜL konuşmasının ardından, Eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu KETOB Başkanı Gül'e yaptığı konuşmasından dolayı teşekkür ederek konuşmasına başladı.

 

Antalya'nın ve ülke turizminin önemini bildiklerini söyleyen Çavuşoğlu:

 

"Turizmin gelişmesi için çok yatırım yaptık. Ama geldiğimiz noktada ulaştığımız rakamlarla ve hedeflerle de yetinmedik. 2002 yılında Antalya'ya yaklaşık 3.5 milyon turist geliyordu. Geçen sene bu sayı 13 milyona yaklaştı. Ama bu sene biraz düşüş var. Bunun sebeplerini biliyoruz.

 

Ama ülkemize de yaklaşık 13 milyon turist geliyordu, geçen sene 40 milyona yaklaştık. Turist başına gelen geliri de arttırmaya başladık. Ama bununla da tatmin olmuyoruz. Antalya'mızı turizmin ve diplomasimizin merkezi yapmaya çalışıyoruz.

 

Antalya'mızın tanıtımı için çok çalışıyoruz. Bu nedenle dünyanın en önemli etkinliklerini Antalya'mıza getiriyoruz. NATO toplantısı Antalya'da oldu. En gelişmiş 20 ülkenin Turizm Bakanları toplantısını Antaya'da yaptık.Bu toplantıların verdiği bir mesaj daha var. Antalya güvenli bir şehir ve G 20 zirvesi de Antalya'da olacak. Dünyanın liderleri Antalya'mıza gelecek. Şimdiden Antalya tüm dünyada konuşuluyor. Her yerde afişlerde,haberlerde,gazetelerde ve dergilerde var.

 

Antalya'mız, EXPO 2016'ya da ev sahipliği yapıyor. Bu da Antalya'yı dünya da konuşulan bir merkez yaptı. Geçtiğimiz hafta Antalya BM'in güçlü şehirler birliğinin üyesi oldu. Belediye Başkanımız Menderes Türel bizi orada temsil etti.

 

İki gün önce de Antalya çiçek açan şehirler yarışmasında dünya birincisi oldu. Bunların hepsi gurur verici gelişmeler. Ama turizmimizin sürdürülebilir ve 12 ay olan bir turizm için, otellerimizin 12 ay açık olması için neler yapabiliriz? Tabi ki hükümetimizin ve partimizin bu konuda düşünceleri var ve projeleri var.

 

4 Ekimde sayın Başbakanımız seçim beyannamesini sunarken, turizmdeki düşüncelerimizi de paylaşmıştı ve bunları paylaşamaya da devam edeceğiz. Antalya'mızın kolay ulaşabilir şehir olması lazım. Yurt dışında turistlerin gelmesi için. Bunun da çabası içindeyiz.

 

Hızlı tren projelerimiz ile aynı şekilde otoyollarımız ve havaalanlarımız ile Antalya'mızda iki tane havaalanı var. Şimdi 3. Havaalanını nasıl yaparız bunun çabası içindeyiz. Bu konuda şu anda üç tane bölgede uzmanlar çalışmalar yapıyor. İnşallah bütün bunlardan Kemer bölgesi de faydalanacak" dedi.