ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(15-02-2016)
YAKIT DESTEĞİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLECEK SÜRESİ UZATILACAK


 

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, cumartesi günü Antalya'da sektör temsilcileri ile bir araya geliyor.

Türkiye'nin Rus uçağınıs düşürmesi ile iki ülke arasında başlayan gerginliklerin turizme yansımaları tartışılırken,  Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, tur operatörlerine verilen yakıt desteğinin Avrupa ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilerek süresinin uzatılacağını söyledi.

 

Bakan Mahir Ünal, cumartesi günü Antalya'da sektör temsilcileri ile bir araya geleceğini, bu arada sektöre yönelik neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek Türkiye'ye Rusya’dan  4,5 milyon turist geldiğini, bunun yüzde 75'inin Antalya'yı tercih ettiğini kaydetti.

 

Ünal, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Bizim için önemli olan Antalya idi. Sektör temsilcileriyle bir araya geleceğiz. Almayı düşündüğümüz tedbirler var, sektörün krizden etkilenmemesi için. Krize anında müdahale edildi bu nedenle sektör temsilcilerinin rahat olmasını istiyoruz. Rusya-Türkiye ilişkilerinde enerji ve turizm, her zaman yapıcı rol oynamaktadır. Ben inanıyorum ki bu krizin sonunda enerji ve turizm sektörleri için yaralayıcı olmayacaktır. Biz B planını hazırlamış durumdayız" 

 

Rus turist sayısındaki azalmanın sadece uçak krizine bağlı olmadığı değerlendirmesinde bulunan Ünal, sayıdaki düşüşün son 1,5 yıldan beri Rusya'nın yaşadığı iç ekonomik daralmayla da ilgili olduğunu belirtti.

 

Bakan Ünal, 100 ve üzerinde yolcu taşıyan yolcu uçaklarına verilen 6 bin dolarlık yakıt desteğinin uzatılacağını ve desteğin batı ve kuzey Avrupa ülkelerini içine alacak şekilde genişletebileceğini açıklayarak, şunları söyledi:

"Bizim önümüzdeki süreçte fazla bir sorun yaşamayacağımızı düşünüyorum. Bizim pazar sorunumuz yok. 13 yıl önce 13 milyon turist sayısıyla dünyada 17. ülkeydik. Şu anda 40 milyon turist sayısıyla dünyada 6. ülkeyiz. Yılda 34 milyar dolar gelirle de cari açığın kontrol altında tutulmasında turizm sektörünün ciddi bir katkısı var."

 

Haber Kaynak:turizmgazetesi.com