ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(15-02-2016)
BAKAN ÜNAL: TURİZME ÖNLEM PAKETİ OCAKTA


 

Rus uçağının düşürülmesinden sonraki gelişmeleri değerlendiren Bakan Ünal, "35 milyar dolarlık hacmi olan turizm sektörü önemlidir" dedi.

 

Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na katılan Ünal,  turizm sektörünün terör saldırıları nedeniyle ciddi kayıplar yaşadığını, 24 Kasım'da Türk hava sahasını ihlal ettiği için Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile yaşanan sürecin de turizmi etkilediğini söyledi.

 

Bakan Ünal, sektör temsilcilerinin taleplerinden olan kredi garantilendirme fonu teminatıyla kredi kullanma imkanını sağlayacak çalışmanın sonuçlandığını, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca karşılık yönetmeliği uygulamasında kurul kararı alınması konusunda da çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

 

Önlem paketi ocakta

 

Önümüzdeki günlerde Başbakan Davutoğlu ile bir araya geleceklerini ve pakete son şeklini vereceklerini bildiren Ünal, "Ocak ayı içerisinde inşallah" dedi.

 

Otelcilerin SGK primleri

 

Konaklama sektörüne dönük SGK prim desteğinin sağlanması konusunda da sektör temsilcilerinin talepleri olduğunu aktaran Ünal, bu konuda da çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

 

35 milyar dolarlık sektör

 

Ünal,  "Türkiye'ye turizm sektörü 35 milyar dolarlık bir hacim kazandırıyor. O yüzden böyle bir üretim yeteneği olan sektörün hükümet olarak zarar görmesine asla müsaade etmeyiz. Dün de Bakanlar Kurulunda bu konu gündeme geldi, yakın bir süre içerisinde alınacak tedbirleri açıklayacağız" ifadesini kullandı.

 

Rusya ile ilişkilerde turizm önemli

 

Türkiye'ye 4,5 milyon Rus turist geldiğini, bunun yüzde 75'inin Antalya'yı tercih ettiğini belirten Ünal, şunları söyledi:

"Nihayetinde bu süreç bitecek, bu kriz sonuçlanacak, biz Rusya pazarını da tabi ki kaybetmek istemiyoruz. Bu konuda da önlemlerimizi alıyoruz. O yüzden bu konudaki açıklamalarımız da Kültür ve Turizm Bakanlığı, sektör olarak, son derece dikkatli bir dil ve üslup kullanıyoruz. Siyaset ve siyasetin uluslararası alanda karşılığı başka bir şeydir, halkların kendi arasındaki ilişkileri başka bir şeydir. Enerji ve turizm, uluslararası ve Rusya'yla olan ilişkilerimizde her zaman yapıcı bir faktör olarak işlev görmüştür. Bundan sonra da enerji ve turizm sektörünün Rusya ile olan ilişkilerimizde yapıcı bir faktör olarak işlevini sürdüreceğine inanıyorum. Bu durum son derece geçici."

 

 

 

Haber Kaynak:Turizmgazetesi.com