ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(10-11-2016)
RUSYA KRİZİ FİNANS SEKTÖRÜ İLE TURİZMCİYİ BİR ARAYA GETİRDİ


  

Turizm sektör temsilcileri, Türkiye Bankalar Birliği ve yönetim kurulu üyeleri ile yaşanan son gelişmeleri masaya yatırdı.

Uçak düşürme krizi sonrası turizm, tarım ve ticaret sektörlerinin yaşanan krizin etkilerini azaltmak için finans sektörü temsilcisi Türkiye Bankalar Birliği ve yönetim kurulu üyeleri ile turizm, tarım, ticaret ve ihracatçıların sorunları tartışıldı. 

 

Antalya’nın turizm bölgesi Kundu’daki Aska Lara Otelde düzenlenen toplantıya Türkiye Otelcileri Federasyonu (TÜROFED), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Antalya Ticaret Odası (ATSO), Antalya Antalya Ticaret Borsası (ATB), Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) yönetim kurulu üyeleri ile Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın ile 11  bankanın genel müdür ve genel müdür yardımcılarının katıldığı toplantıda ekonomide yaşanan sorunlar, çözümler ve önerilerle ilgili bilgi alışverişi yapıldı. 

 

 

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantı sonrası Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın, TÜROFED Başkanı Osman Ayık ile Banka genel müdür ve genel müdür yardımcıları birlikte basın toplantısı düzenledi.

 

TTB Başkanı Hasan Aydın konuşmasında, ülke varlıklarının ve kazanımlarının en iyi şekilde korunması amacıyla Türkiye Bankalar Birliği olarak turizm yatırımı, tarım, ticaret ve ihracat sektör temsilcileriyle işbirliği yapmanın yararlı olacağına karar verdiklerini söyledi. 

 

Aydın, şöyle devam etti.

 

‘’Küresel büyüme yeniden hızlanıp ticaret hacmi artıncaya ve bölgemizde istikrar yeniden sağlanıncaya kadar ihtiyatlı olmamızı gerektiren bir ortamı dikkatli yönetmemiz gereken yeni bir bilanço var.  Hükümetimizin ve ilgili kurumların ülkemizde büyümenin sürdürülmesi ve ekonomik  kayıpların en aza indirilmesi amacıyla olumlu yoğun bir çalışma  yaptığını görüyoruz. İlgili tüm sektörlerimiz bu çabayı olumlu yönde destekleyecek her türlü katkıyı yapmaya hazırız.’’

 

Toplantıda alınan kararların ve beklenen sonuçları zaman içinde kamuoyu ile de paylaşacaklarını ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

 

‘’Burada yaptığımız toplantıda salt bir sektörü veya iki sektörü konuşmak doğru değil, yan sektörler var. Antalya’nın bir bütünü var. Hep birlikte genel bir değerlendirme yaptık. Somut olarak şöyle şöyle karar aldık diye bir şey söylemeyeceğiz size… Ama bu bir hasbihaldi."

 

Sorunların irdelendiğini, tartışıldığını vurgulayan Hüseyin Aydın, şöyle devam etti:

 

‘’Olay salt bugünün konusu da değil, bildiğiniz konuda değil. Biliyorsunuz küresel ekonomideki gelişmeler de önemli. Bütün dünyada büyümeyle ilgili sıkıntılar var. Ekonomiler büyümediği zaman onların doğurduğu sonuçları hep birlikte yaşıyoruz. Olaya salt Antalya’ya yönelik bir problem olarak da bakmamak lazım.  Çok geniş, daha genel, güzel bir çalışma oldu. Bankalar Birliği, Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunan sektör. Gerek otoriteyle gerek ekonominin diğer oyuncularıyla da görüşerek bu konuda hep birlikte olduğumuz bir yolculuğu daha güzel şekilde devam ettirmek için elimizden gelen her çabayı sarf edeceğiz. Herkesin kaybettiği bir ortamda biz kazanmayız. Yönetemeyeceğimiz bir sorunla karşı karşıya değiliz.’’

 

Turizm sektörünün kredi ödemelerinde sorun yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili soruya, TTB Başkanı Aydın,  sözlerini şöyle tamamladı:

‘’Turizm sektöründe takipteki krediler açısından geçen yıla göre iyileşme var. Son yaşanan hadiselerin henüz etkilerinin yansıdığı veriler değil. Şu andaki gelişme olumlu yöndeydi. Son krizle ilgili bizim bankalarımızın mali verilerine yansıyan negatif bir konumla karşılaşmadık. Biz sektörü iyi bilen bir bankayız. Herhangi bir güçlükle karşılaşırsak bunu yönetecek çok ciddi sağlam bir mali güce sahip olduğumuzun altını çiziyorum. Bankacılık sektörü tek başında faaliyet gösteren bir sektör değil, ekonominin diğer paydaşları ile faaliyet gösteriyor. Herkesin kaybettiği bir ortamda biz kazanmayız. Bizim kazandığımız ortamda herkes kaybetmiyor. Sorun ve problem neyse imkanlarımız ölçüsünde yönetebileceğimizin altını çizmek istiyorum. Yönetemeyeceğimiz bir sorunla asla karşı karşıya değiliz.’’    

 

"Takipteki kredilerde iyileşme var"

 

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali de turizm sektöründeki takipteki kredilerle ilgili soruyu yanıtladı. Bali, ‘’Takipteki krediler geçen yılı aynı dönemine iyileşmeler var. Zaten diğer sektörlerin altında bir oranı var. İyileşen bir oran var. Son yaşanan hadiselerin henüz etkilerinin yansıdığı veriler değil bunlar. Şu ana kadarki gelişme olumlu yöndeydi. Banka kredilerini geri ödenmesi bakımından turizm sektörü zaten olumlu bir gelişme gösteriyordu. Yüzde 0.7’lerin altına varan bir oran. Bunlar gayet olumlu gelişmeler’’ dedi.

 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise 15 milyar dolarlık bir kredi içinde  turizm sektörünün sorunlu kredisinin çok az olduğunu vurguladı. Ateş, şunları kaydetti.

 

‘’Turizm sektöründeki kredilerin az olmasının yanı sıra o krediler genellikle çok iyi teminatlandırılmıştır ki bunlar bankaların bu kredilere karşılık ayırma zorunluluklarını da minimize ediyor. Bunu da ayrıca vurgulamak lazım. Turizm bizim için hep pozitif ve olumlu bir sektör olmuştur. Böyle olmaya da devam edecektir. Türkiye’nin çok önemli sektörüdür. Doğal kaynağı olmayan bir yerde her sene 35-40 milyar doları başka yerden bulamazsınız.’’

 

"Yola birlikte devam edeceğiz"

 

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise Türkiye’nin turizmde  finans, turizm ve diğer sektörlerin işbirliği ile bugünlere gelindiğini söyledi. Ayık, şunları kaydetti.

 

‘’Bugün Bankalar Birliği yönetim kurul üyeleriyle önemli bir toplantı yaptık. Turizm ve diğer sektörler olarak bugünlere birlikte geldik. Bundan sonra da yolumuza birlikte devam edeceğiz. Sektörümüzün bugünü ve yarını konuştuk. Bir takım prensip kararlar almaya çalışıyoruz. Geleceği en iyi yönetme adına hareket etmek ve kanalları devamlı açık tutmak adına hem fikir olduk. Bugün karşılıklı olarak bu görüşmeleri yaptık, fikir alışverişinde bulunduk, bir takım değerlendirmeler yaptık. Önümüzdeki günlerde atacağımız bir takım adımlar ve eylem planlar konusunda görüşmelerimiz tamamladık. Muhtemelen önümüzdeki günlerde hem finans sektörünün destekleri hem sektörümüzün yapacağı bir takım uygulamalarla birlikte yolumuza devam edeceğiz. Sektör olarak ülke ekonomisine katkılarımızı devam ettirmeye çalışacağız. Bu konuda finans sektörünü her zaman yanımızda ve destekçimiz olarak görüyoruz. Bu şekilde yolumuza birlikte devam edeceğiz.’’

 

 

 

Haber Kaynak:turizmgazetesi.com