ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(10-11-2016)
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU TURİZM ACİL DESTEK PAKETİNİ AÇIKLADI!


  

Başbakan Ahmet Davutoğlu 'Turizm Sektörü Acil Eylem Planı'nı açıkladı.

 

Planın açıklanmasında yaptığı konuşmada sektörün siyaset üstü olduğunu, herkesin katkısını beklediklerini belirten Başbakan Davutoğlu şunları söyledi:

 

Bugüne kadar dahili ve harici krizleri millet iradesiyle aştık. Biz krize rağmen 6,5 milyon kişi istihdam ettik. Büyümeye, kalkınmaya devam ediyoruz. Özgüvenini kaybeden ülkeler reform yapamaz, atılım gerçekleştiremez. Biz devrim çapında işler başardıysak bu tamamen millet iradesine yaslanmamızın bir eseridir. Bizim demokrasi anlayışımız halkın hissiyatına, düşünce ve duygusuna hürmet etmek, refakat etmektir. Biz birlikte Türkiye'yiz, birlikte güçlüyüz dedik. İç ve dış terörün huzurumuzu, istikrarımızı hedef aldığı bugünlerde tedbirler alırken sosyal ve ekonomik reformlarımızı birer birer hayata geçirmeye çalışıyoruz. Eylem planımızı vaadettiğimiz plan çerçevesinde bir bir hayata geçirdik. Geçen hafta AR-GE reform paketini Meclis'ten geçirdik, ülkemizin bilim, teknoloji ve sanayideki stratejilerini ele aldık. Bugün de turizm eylem planını açıklıyoruz.

 

250 MİLYON TL HİBE

 

Başbakan, "Açıkladığımız destek paketi daha çok telafi edici tedbirler içeriyor. Eylem paketi ile sektöre doğrudan 255 milyon TL hibe desteği sağlanıyor" diye devam etti. 

 

RUS TURİST YİNE GELECEK

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerden Rus turistlere yönelik gelen soruları da yanıtladı.

Başbakan şöyle konuştu:

"Rus turistler Türkiye'ye bir anda gelmediler. Geldiler, gördüler, sevdiler ve yeniden geldiler. Bundan 10 sene önce buraya çocukken gelen bir Rus çocuk, şimdi genç olarak geliyor. Bu durumu tek bir siyasi kararla değiştiremezsiniz. Ben eminim, Rus turistler bir şekilde yeniden yollarını bulacak. Halkımıza bir kez daha seslenmek istiyorum. Hangi ülkeyle sorun yaşarsak, o ülkenin halkına daha da iyi davranalım ki ne kadar misafirperver olduğumuz bir kez daha görsünler" dedi.

 

"TURİZM SEKTÖRÜ DİNAMİK VE KENDİSİNİ YENİDEN YAPILANDIRABİLİR BİR SEKTÖR"

 

Başbakan, turizm sektörünün dinamik ve kendisini yeniden yapılandırabilir bir sektör olduğunu söyledi.

Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:

 

İSTANBUL, ANTALYA, İZMİR, MARDİN GÖZDEN DÜŞMEYECEKTİR

 

Medeniyet birikiminin mirasçıları olan gücümüze güç katıyoruz. Gökümüz hem Afrika'ya hem Asya'ya  bakıyor. İçe kapanmayacağız, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz. Kimse Türkiye'nin eksenini, miğferini değiştireceğini düşünmesin. Dünya açılırken ait olduğumuz medeneyeti ve irfanını büyük bir onurla taşıyacağız. Türkiye'nin zarar görmesinden medet uman bölücü ve paralel güçler umduklarını bulamayacaklardır. Türkiye'nin turizmine zarar vereceklerini düşünenler, hayata, hukuka, özgürlüğe müdahale edeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Hiçbir kara propaganda dünyanın göz bebeği olan İstanbul, İzmir, Aydın, Bursa, Mardin'i gözden düşüremeyecektir.

 

TURİZMİ BİR YAPTIRIM ARACI OLARAK KULLANMAK DOĞRU DEĞİL

 

Hükümet olarak gündemimize hakimiz. Rusya ile olan gerilim ve çevre bölgelerdeki yaşanan sorunlar nedeniyle turizmde bazı sorunlar yaşıyoruz. Biz de bir eylem planı hazırladık. Turizm günümüzün en yaygın, mobilize, büyük değişik katmanları olan sektörlerden biridir. Devletler arasında sorun yaşansa da turizmi bir yaptırım aracı olarak kullanmak doğru değildir. 14 yıldır bu sektöre hem ekonomik hem de kültürel değerler açısından hak ettiğimiz değerleri vermekteyiz. Muhteşem doğamız, konaklama tesislerimiz, beşeri ruhumuz en büyük rekabet özelliklerimizdir. Zaman içerisinde gelişmelere göre birtakım tedbirler almamız kaçınılmazdır. Bu tedbirlerin hayata geçirilmesinde merkezi, yerel, sivil aktörlerin işbirliği çok önemlidir. 

 

9 MADDELİK 2016 TURİZM EYLEM PLANI'NDAN;

 

- TÜM DÜNYADAN TÜRKİYE'YE TURİST GETİRECEK ACENTELERE DESTEK

Seyahat firmalarına uçuş başına destek verilecek. Tüm ülkelerden turist getiren A grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar destek veriyoruz. 

 

- TURİST GETİRECEKLERE KREDİ DESTEĞİ SAĞLANACAK

 En az 400 bin turist getiren seyahat acentelerine 100 milyon Türk lirası sağlanacaktır. 

 

- BDDK TARAFINDAN YENİDEN YAPILANDIRMA DESTEĞİ

Kredilerin geri dönüşünde yaşanacaklar söz konusu olduğunda sektör borçları yeniden yapılandırılacaktır. 

 

- TURİZM TESİSLERİ EKONOMİ BAKANLIĞI'NIN TEŞVİKLERİNDEN FAYDALANACAKTIR.

 Liman, yat limanı, rıhtım, iskele, çekek yerleriyle ilgili yasal düzenlemeyi işler hale getiriyoruz. Belgeli deniz turizm işletmeleri tıpkı konaklama tesisleri gibi yararlanacak.

 

- DENİZ TURİZMİ TESİSLERİ İHRACATÇI KAPSAMINA ALINACAK

Daha önce var olan 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Böylece şirketler Eximbank kredilerinden yararlanma, resim ve harçlardan muaf olacaktır.

 

- ÇEVREYE DUYARLI KONAKLAMA TESİSİ BELGELİ İŞLETMELERE SU, ATIK SU, KATI ATIK BEDELLERİNE EN DÜŞÜK TARİFE

 

- BAKANLIK BELGELİ KONAKLAMA TESİSLERİ ECRİ MİSİL BEDELLERİNİN ERTELENMESİ VE TAKİP EDEN 3 SENEYE YAYILMASI

 

- KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN TAHSİSLİ KONAKLAMA TESİSLERİNDEN ALINAN KİRA BEDELLERİNİN 2016 BEDELLERİNİN ERTELENMESİ VE ÜÇ EŞİT TAKSİDE YAYILACAK.

 

 Haber Kaynak:www.turizmgazetesi.com