ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(20-02-2017)
Antalya'da Doğalgaz İle İlgili Çalışmalar Devam Ediyor


 

Antalya'da doğalgaz ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Son olarak Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Kumluca ve Korkuteli ilçelerine doğalgaz dağıtım hattı yapılacağı bildirildi. Ancak 2007 yılından bu yana doğalgaz ile ilgili Kemer'e yönelik yatırım yapılmaması başta turizmciler olmak üzere Kemerlilerin tepkisine neden oluyor.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen ihalede, Antalya Doğal Gaz Dağıtım Projesini kazanan Olimposgaz A.Ş., yerel yönetimlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının paylaşımları ve destekleriyle alt yapı çalışmalarına 2007 yılında başlamıştı. 2007 yılında Olimposgaz Şirketi'nden yapılan yazılı açıklamada Olimposgaz'ın, lisans alanı kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Tekirova, Çamyuva, Kemer, Göynük, Belek, Kadriye ve Serik belediye sınırları içinde kalan imarlı bölgelerde 30 yıl boyunca doğal gaz dağıtımı yapacağı ve projenin beş yıl içinde tamamlanacağı bildirilmişti.

 

 

GATAB İLE PROTOKOL

2008 yılında Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) ile Olimpos Doğal Gaz Dağıtım Şirketi arasında, doğalgaz çalışmaları sırasında altyapı ve üstyapıda meydana gelebilecek bozulmaların yenilenmesi adına protokol anlaşmasına imzalanmıştı.

 

GATAB tarafından ilk olarak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na başvuru yapılmış, yapılan başvuruda Antalya’da devam eden doğalgaz çalışmaları çerçevesinde Belek ve Lara bölgelerinde gaz iletimine başlanmasının ve Kemer Bölgesi’nin dağıtım işinin dışında bırakılmasının turizm sektörü açısından haksız rekabet yaratacağı dile getirilmiş ve bölgeye doğalgaz getirilmesi için çalışmalara başlanması talebi iletilmişti.

 

İTFAİYE’YE DOĞALGAZ EĞİTİMİ

Yine 2008 yılında Kemer’e gelmesi planlanan doğalgaz konusunda, doğalgazın gelmesinde ve ardından oluşabilecek riskler ve olası yangınlar konusunda itfaiyeciler bilgilendirildi. Kemer Belediyesi Meclis salonunda Olimpos Doğalgaz A.Ş Eğitim Müdürü Erol Kaya’nın verdiği eğitimlere Kemer Belediyesi İtfaiyesi, Çamyuva İtfaiyesi, Göynük İtfaiyesi ekipleri katılmıştı.

 

YİNE LİSTE DIŞI KALDI

2012 yılında ise Olimposgaz Doğal Gaz Dağıtımı A.Ş.'nin 2012 yılı yatırım programına ilişkin basın toplantısı yapmış, toplantıya Energaz Yapım Direktörü Alim Karataş ve Energaz Müşteri Hizmetleri Koordinatörü Kadir Pektaş katılmıştı. 2012 yılı yatırım programı ile ilgili bilgi veren Energaz Yapım Direktörü Alim Karataş, Konyaaltı Belediyesi'nin ve vatandaşların talebi sonucunda Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden gerekli izinlerin alındığını belirtmişti. Kepez, Kadriye, Belek ve Serik servis hatlarının ardından Konyaaltı İlçesi de doğal gazla tanışırken Kemer yine bu listenin dışında kalmıştı.

 

KEMER MİLLİ PARK VE KARAYOLLARINA TAKILDI

2013 yılında Olimpos Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Fatih Yaşa, Kemer bölgesine ana dağıtım hattı imalatının Hurma'da kaldığını belirterek, karayolu güzergahı boyunca olan talebin yasal mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle kabul edilmediğini söylemişti. Bunun dışındaki alanın ise Beydağları Milli Park sahası olması ve çok sayıda ağaç kesimine yol açacağı gibi nedenlerle izin verilmediğini kaydeden Fatih Yaşa, bu iki güzergahın dışında tek yol deniz kaldığını, bunun da turizm açısından olumlu görülmediği için şu an için Kemer'e yönelik yatırım yapılamadığını dile getirmişti.

 

HAT GEÇİŞİ BELİRTİLMEMEŞ

Öte yandan edindiğimiz bilgiye göre, 2012 yılında firma tarafından Kemer bölgesine doğalgaz dağıtım hattı imalatı geçişi için Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yapıldığı, ancak hattın nereden ve nasıl geçeceği proje üzerinden belirtilmedi. Milli Parklar Bölge Müdürlüğü söz konusu hat geçişi konusunda firma yetkilerinden bilgi istemiş, ancak firmanın geri dönüş yapmadığı öğrenildi.

 

ÇİLENGİR: TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Kesintisiz ve temiz enerji kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik de olması nedeniyle otelciler tarafından tercih edilen doğalgaza, Kemer bölgesinden de yoğun talep gelmesine karşın, henüz bölge ile ilgili bir çalışma yapılmaması başta turizmciler olmak üzere Kemerlilerin tepkisini çekti.

Ak Parti Kemer İlçe Başkanı Halit Çilengir yaptığı açıklamada, yıllardır doğalgaz bekleyen Kemer’de, çalışmaların geçiktirilmesine anlam veremediklerini belirtti. Doğalgazın Antalya’nın bir çok yerine verildiğini, ancak yıllardır Kemer’de böyle bir çalışmayı göremediklerini söyleyen Çilengir, bölgedeki nüfusun yaz sezonunuda 200 binin üzerine çıktığını, özellikle otelciler için ciddi anlamda tassafur sağlayacak doğalgaz hattının bir an önce hayata geçirlmesi gerektiğini belirtti.

EPDK tarafından düzenlenen ihalede, Antalya Doğal Gaz Dağıtım Projesini kazanan firmanın, Kemer’e hat imalatında Karayolulları ve Milli Parkların izin vermediği, denizden ise turizm açısından olumlu görülmediği için yatırım yapmadığı açıklamasının bir bahane olmadığını belirten Çilergir; “Firma bu tür bahaneler üreticeğine, başka yollar aramalı ve bir an önce tahahüt ettiği Kemer doğalgaz hattını yapmalı. Biz bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Kemer’e doğalgaz kazandırılması noktasında ne gerekiyorsa yapılacaktır” dedi.

 

TAYYAR GÜL: REKABETTE GERİLETİYOR

Kemer Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kemer bölgesindeki tesislerin doğalgaz ile ilgili hizmet beklentisi içinde olduğunu söyledi. Gül, taraflarca yapılan sözleşmede, Kemer'e doğalgaz getirilmesi söz konusuyken, halen bu hizmetin gelmediğine dikkat çekti. Aynı sektörde ve aynı amaç doğrultusunda hizmet veren Antalya'daki diğer turizm bölgelerinde bulunan turistik tesislerin, enerji maliyetleri konusunda Kemer'deki tesisler karşısında avantaj elde ettiklerini ve bunun rekabeti ciddi anlamda olumsuz etkilediğini söyleyen Tayyar Gül, her geçen gün turizm sektöründe enerji maliyetlerinin arttığını, bu durumun rekabette kendilerini gerilettiğini vurguladı.

 

Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Kumluca ve Korkuteli ilçelerine doğalgaz dağıtım hattı yapılmasının sevindirici olduğunu ancak, Kemer’in adının geçmemesinin üzücü olduğunu vurgulayan Tayyar Gül, Antalya’dan Kumluca’ya kadar hat gittiğini ancak Kemer’den geçmemesine anlam veremediklerini belirterek; “Yıllardır Kemer’in doğalgaz ile buluşmasını bekliyoruz. Yüklenici firma türlü bahaneller ile Kemer’e yatırım yapmıyor. Yani Kumlaca’ya hat gidiyor da Kemer’e neden gelmiyor” dedi.

 

Kemer'de doğalgaz için iyi bir tüketici potansiyeli olduğunu vurgulayan Gül, konaklama tesislerinin doğalgaza geçmeye hazır oldukları ve bu konuda destek beklediklerini dile getirdi.

 

 

 

Haber Kaynak:Ahmet Duran YENİGÜN – Maksut TEMİZEL