ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
açık

Para Piyasaları

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(10-10-2018)
Turizmciler Doğalgaz İstiyor


 

 

Kesintisiz ve temiz enerji kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik de olması nedeniyle otelciler tarafından tercih edilen doğalgaza, Kemer bölgesinden de yoğun talep geliyor. Ancak, ilgili firmanın taahhüdü olmasına rağmen 2007 yılından bu yana henüz ilçe ile ilgili bir çalışma yapmadı. Turizmciler doğalgazın Kemer’e gelmesi durumunda yıllık gaz tüketiminde yüzde 30 oranında bir tasarruf sağlayacaklarını söyledi.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen ihalede, Antalya Doğal Gaz Dağıtım Projesini kazanan Olimposgaz A.Ş., yerel yönetimlerin, kamu kurum ve kuruluşlarının paylaşımları ve destekleriyle alt yapı çalışmalarına 2007 yılında başlamıştı. Firma, lisans alanı kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Tekirova, Çamyuva, Kemer, Göynük, Belek, Kadriye ve Serik belediye sınırları içinde kalan imarlı bölgelerde 30 yıl boyunca doğal gaz dağıtımı yapacağı ve projenin beş yıl içinde tamamlanacağı bildirilmişti. 2008 yılında Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği (GATAB) ile ilgili firma arasında, doğalgaz çalışmaları sırasında altyapı ve üstyapıda meydana gelebilecek bozulmaların yenilenmesi adına protokol anlaşmasına da imzalanmıştı. GATAB bununla da kalmamış Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, Antalya’da devam eden doğalgaz çalışmaları çerçevesinde Belek ve Lara bölgelerinde gaz iletimine başlanmasının ve Kemer Bölgesi’nin dağıtım işinin dışında bırakılmasının turizm sektörü açısından haksız rekabet yaratacağı dile getirilmiş ve bölgeye doğalgaz getirilmesi için çalışmalara başlanması talebi iletilmişti.

 

 

LİSTE DIŞI KALDI

İlgili firmanın 2012 yılı yatırım programında ise Kepez, Kadriye, Belek ve Serik servis hatlarının ardından Konyaaltı İlçesi de doğal gazla tanışırken Kemer yine bu listenin dışında kalmıştı.

 

 

KEMER MİLLİ PARK VE KARAYOLLARINA TAKILDI

2013 yılında Olimpos Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Fatih Yaşa, Kemer bölgesine ana dağıtım hattı imalatının Hurma'da kaldığını belirterek, karayolu güzergâhı boyunca olan talebin yasal mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle kabul edilmediğini söylemişti. Bunun dışındaki alanın ise Beydağları Milli Park sahası olması ve çok sayıda ağaç kesimine yol açacağı gibi nedenlerle izin verilmediğini kaydeden Fatih Yaşa, bu iki güzergâhın dışında tek yol deniz kaldığını, bunun da turizm açısından olumlu görülmediği için şu an için Kemer'e yönelik yatırım yapılamadığını dile getirmişti.

 

 

HAT GEÇİŞİ BELİRTMEDEN BAŞVURU

Ancak ilgili firmanın 2012 yılında Kemer bölgesine doğalgaz dağıtım hattı imalatı geçişi için Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Ancak firmanın Milli Parklar Bölge Müdürlüğü’ne sunduğu projede doğalgaz boru hattının nereden ve nasıl geçeceği belirtilmedi. Bunun üzerine Milli Parklar Bölge Müdürlüğü söz konusu projede hat geçişlerinin belirtilmediği için firma yetkilerinden bilgi istemiş, ilgili firma ise geri dönüş yapmadı.

 

 

“ÖNCELİKLERİMİZİN İÇERİSİNDE DOĞALGAZDA VAR”

Geçtiğimiz günlerde Antalya Valisi Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Kemer’i ziyaret eden Ak Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Doğalgaz konusunda Kemer’de turizm tesisleri yüksek sayıda olduğunu, ancak Kemerlilerin istek göstermesi gerektiğini belirterek; “Doğalgaz boru hatlarının getirmesi zor ve maliyetli bir süreç, ama bizim gündemimizde Kemer’i doğalgazla buluşturmak var. Tabi bu ne kadar sürer onu EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) ile görüşmek gerekiyor. Sonuçta onlar onayı veriyor. Ancak, Kemer’in de bu konuda istek göstermesi gerekiyor” demişti.

 

 

147 TESİS DOĞALGAZ BEKLİYOR

Kesintisiz ve temiz enerji kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik de olması nedeniyle otelciler tarafından tercih edilen doğalgaza, Kemer bölgesinden de yoğun talep gelmesine karşın, henüz bölge ile ilgili bir çalışma yapılmaması başta turizmciler olmak üzere Kemerlilerin tepkisini çekti. 72’si 5 yıldızlı, 37’si 4 yıldızlı ve 38’zi 3 yıldızlı olmak üzere toplam 147 tesisin olduğu Kemer’de yıllardır doğalgaz bekleyen turizmciler, çalışmaların geciktirilmesine anlam veremediklerini belirtti. Doğalgazın Antalya’nın birçok yerine verildiğini, ancak yıllardır Kemer’de böyle bir çalışmayı göremediklerini belirten turizmciler, özellikle otelciler için ciddi anlamda tasarruf sağlayacak doğalgaz hattının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

TAYYAR GÜL: YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLAR

Kemer Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Kemer bölgesindeki tesislerin doğalgaz ile ilgili hizmet beklentisi içinde olduğu söyledi. Gül, taraflarca yapılan sözleşmede, Kemer'e doğalgaz getirilmesi söz konusuyken, halen bu hizmetin gelmediğine dikkat çekti. Aynı sektörde ve aynı amaç doğrultusunda hizmet veren Antalya'daki diğer turizm bölgelerinde bulunan turistik tesislerin, enerji maliyetleri konusunda Kemer'deki tesisler karşısında avantaj elde ettiklerini ve bunun rekabeti ciddi anlamda olumsuz etkilediğini söyleyen Tayyar Gül, her geçen gün turizm sektöründe enerji maliyetlerinin arttığını, bu durumun rekabette kendilerini gerilettiğini vurguladı.

 

Geçtiğimiz aylarda açıklanarak Manavgat, Gazipaşa, Alanya, Kumluca ve Korkuteli ilçelerine doğalgaz dağıtım hattının yapılmasının sevindirici olduğunu ancak, Kemer’in adının geçmemesinin üzücü olduğunu vurgulayan Tayyar Gül, Antalya’dan Kumluca’ya kadar hat gittiğini ancak Kemer’den geçmemesine anlam veremediklerini belirterek; “LNG kullanıyoruz. Özellikle mutfakta doğalgaz büyük tasarruf sağlar. Yıllık gaz tüketiminde yüzde 30 bir kazanç söz konusu. Yıllardır Kemer’in doğalgaz ile buluşmasını bekliyoruz. Yüklenici firma türlü bahaneler ile Kemer’e yatırım yapmıyor. Yani Kumluca’ya hat gidiyor da Kemer’e neden gelmiyor” dedi. Kemer'de doğalgaz için iyi bir tüketici potansiyeli olduğunu vurgulayan Gül, konaklama tesislerinin doğalgaza geçmeye hazır oldukları ve bu konuda destek beklediklerini dile getirdi.

 

 

 

 

Haber Kaynak:www.kemergozcu.com/haber/18190/turizmciler-dogalgaz-istiyor.html