ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :29° C
az bulutlu

Para Piyasaları

Euro : 0 TL.
Dolar : 0 TL.
GBP : 0 TL.
Nok : 0 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(16-06-2021)
‘Güçlü bir iş birliğimiz var’


‘Güçlü bir iş birliğimiz var’

Kemer Belediyesi’nde Başkan Necati Topaloğlu ile bir araya gelen Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakların sadece Kemer’i değil Türkiye’yi çok sevdiğini belirterek, “Güçlü bir iş birliğimiz var. Türkiye, Kazaklar için bir numaralı destinasyondur. Kazakistan olarak en çok turisti Türkiye’ye gönderiyoruz. Sayı olarak Kazakistan’dan bazı ülkelere göre daha az turist gelebilir ama nitelikli turist olarak bizden fazla turist geliyor. Bu açıdan Kemer’i bir fırsat olarak görüyorum. Kazaklar Kemer’i çok seviyor. Kemer’in daha fazla tanınması ve nitelikli misafirlerin gelmesi için ortak çalışabiliriz” dedi. Başkan Topaloğlu da “Biz Kazakistan ile olan ilişkilerimizi turizm, kültür ve sağlık alanında güçlendirmek istiyoruz. Belediye olarak her türlü iş birliğine hazırız. Üzerimize düşen ne görev olursa yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

 

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ile bir araya geldi. Büyükelçi Saparbekuly’e, Kazakistan Antalya Konsolosu Maulen İbraikulov eşlik ederken, ziyarette, Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Emin Gül, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya, KETAV yönetim kurulu üyesi ve Barut Kemer Otel Genel Müdürü Asım Burak Kıpçak, KETOB yönetim kurulu üyesi Şener Gürler ve Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Derya Billur da hazır bulundu.

 

Ziyarette konuşan Büyükelçi Saparbekuly, misafirperverliklerinden dolayı Başkan Topaloğlu’na teşekkür etti. Kazakların sadece Kemer’i değil Türkiye’yi çok sevdiğine dikkat çeken Büyükelçi Saparbekuly, iki ülkenin köklerinin ve dillerinin aynı olduğunu kaydetti.

 

Saparbekuly, iki ülke liderlerinin diyalogları ve iş birliği sayesinde stratejik iş birliğine kavuşan iki kardeş ülke olduğunu ifade ederek, “Bu sene Kazakistan’ın bağımsızlığının 30. yıl dönümü. Kazakistan’ın bağımsızlığını ilk kabul eden ülke Türkiye’dir. İki ülke arasında çok yönlü iş birliği mevcut. Aramızda hiçbir zaman bir sorun olmadı. Güçlü bir iş birliğimiz var” dedi.

 

İki ülke arasında ticari iş birliğinde pandemiye rağmen düşüş olmadığına değinen Saparbekuly, “3 milyar doları geçen bir ticari iş birliği var. Kazakistan’ın dış ticaretinde Türkiye’nin payı yüzde 4,6’ya kadar yükseliyor. Bu bizi sevindiriyor. Yatırım alanında da güçlü bir iş birliğimiz var. Türkiye’den gelen 4,3 milyar dolara ulaştı. Gelecek sene de 3 milyar dolara yakın projelerimiz olacak. Türkiye, Kazakistan’a 30 yıl boyunca ciddi anlamda yatırım yaptı. Geçen sene Türkiye, Kazakistan’da yatırım yapan ilk 10 ülke arasına girdi” diye konuştu.

 

Saparbekuly, iki ülke arasındaki turizm sektöründeki iş birliğinin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

 

“Türkiye, Kazaklar için bir numaralı destinasyondur. Kazakistan olarak en çok turisti Türkiye’ye gönderiyoruz. Son yıllarda sağlık turizminde de büyü gelişmeler var. Resmi rakamlara göre Kazakistan’dan Türkiye’ye yılda 500 bin turist geliyor. Bu Kazakların Türkiye’ye olan sevgisini gösteriyor. Sayı olarak Kazakistan’dan bazı ülkelere göre daha az turist gelebilir ama nitelikli turist olarak bizden fazla turist geliyor. Bu açıdan Kemer’i bir fırsat olarak görüyorum. Kemer’in doğası, denizi ve insanları çok güzel. Kazaklar Kemer’i çok seviyor. Pandemiye rağmen uçuş sayıları azaldı ama Kazakistan’dan Antalya’ya haftalık 20 uçuş oluyor. Kemer’in daha fazla tanınması ve nitelikli misafirlerin gelmesi için ortak çalışabiliriz.”

 

 

 

Başkan Topaloğlu ise Kemer’de daha önce konsolosluklar arasında futbol turnuvası düzenlendiğini hatırlatarak, “Biz Kazakistan ile olan ilişkilerimizi turizm, kültür ve sağlık alanında güçlendirmek istiyoruz. Belediye olarak her türlü iş birliğine hazırız. Üzerimize düşen ne görev olursa yapmaya hazırız” dedi.

 

Başkan Topaloğlu, Kazakistan ile ortak bir projeye imza atabilmek için bir etkinlik düzenlenmesi fikrini dile getirerek, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kazakistan Anayasasının kabulünün yıl dönümünde ortak bir etkinlik yapılması kararlaştırıldı.

 

KETOB Başkanı Sarıkaya, turizmciler olarak Kazaklara baktıkları zaman kendilerini gördüklerini ve Kazak misafirleri çok önemsediklerini ifade etti. Turizm alanında Kazak pazarının önemli bir payı olduğuna dikkat çeken Sarıkaya, “Hem tarih hem de kültürel anlamda aramızda bir bağ var. Dolayısıyla bu pazarı daha fazla büyütmek için çalışmalarımız var. Daha iyi günlere adım atacağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

 

 

KETAV Başkanı Yorulmaz da Kazakların Kemer’de yerinin ayrı olduğunu belirterek, “Kazak misafirlerimizi Kemer’de mutlu edecek çalışmalarda ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kemer’deki tüm kurumlar olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” diye konuştu.

 

Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Billur, otellerinde konaklayan Kazak misafirlerin genel olarak aile olarak geldiğini söyledi. Kazak aile kültürünün Türk aile kültürüne çok benzediğini aktaran Billur, “Kazak misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Pandemi döneminde en fazla aksayan sektör turizm oldu. Güvenli turizm sertifika konusunda otellerimizde yapılan sıkı denetimler sonucu ciddi yol kat edildi. Pandemi konusunda artık çok tecrübeliyiz. Alınan önlemler neticesinde Türk turizmcileri ve personeli aşılandı. Alınan önlemler sayesinde hiçbir vakaya rastlanılmadı. Bu konuda Kemer, Türkiye’de sayılı ilçelerden birisi” dedi.

 

Ziyaret sonrası Başkan Topaloğlu ve Büyükelçi Saparbekuly, birbirlerine çeşitli hediyeler verdi.

 

 

HABER KAYNAK: KEMER GÖZCÜ