ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :28° C
az bulutlu

Para Piyasaları

Euro : 0 TL.
Dolar : 0 TL.
GBP : 0 TL.
Nok : 0 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(27-04-2022)
Kuzeydeki savaş, bölgelerde otellerin açılışını bir ay erteledi


 

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Antalya’da Rus turiste hitap eden bazı bölgelerde oteller açılışlarını Haziran ayına öteledi.

 

Pandemi nedeniyle yaşanan global krizin etkilerini turizm sayesinde atlatmaya çalışan Türkiye, turizme yönelik aldığı önlemler nedeniyle 2021 yılında dünyanın parlayan yıldızı oldu. 2022 sezonuna büyük moralle hazırlanan turizm sektörü, Türkiye’nin turizmde iki büyük ana pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle moralleri bozuldu.

 

Ancak, krizlere karşı çok hızlı tepki gösteren ve alternatif üreten turizm sektörü bir an önce Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesini ve barışın sağlanmasını bekliyor.

 

Savaş iki ülke arasında devam ederken bunun yansımaları da Türk turizmine olumsuz yansımaya başladı. Normal koşullarda 1 Nisan’da açılması gereken oteller, özellikle Rus turiste hitap eden Antalya’nın Kemer bölgesi gibi bazı bölgelerde otellerin açılışları Mayıs ve Haziran ayına ötelendi.

 

Bazı turizm sektör temsilcileri, 2022 yılı sezonunu, rekorların kırıldığı 2019 yılı rakamlarına, bazıları da geçen yıla göre değerlendirme yapıyor. Rus pazarına temkinli yaklaşan sektör, kuzeydeki kaosun bir an önce sonlanmasını bekliyor.

 

-Turizm sektörü temkinli ve umutlu

 

NBK Turizm Genel Müdürü Recep Yavuz, Antalya’da turizmin ülkelere hitap eden bölgelere göre hassasiyet gösterdiğini söyledi. Turizmcilerde endişe ve umudun yaşandığını belirten Yavuz, sektörün savaş nedeniyle temkinli davrandığına dikkat çekti. Recep Yavuz, şöyle devam etti.

 

‘’Normal koşullarda sezon Nisan ayında nevruz ve paskalya ile Rus Bayramı ile başlar ve giderek hareketlenirdi. Şu anda Ruslara hitap eden Kemer bölgesinde otellerin çoğu açılmadı. Side bölgesinde de çok az otel açıldı. Zincir otellerde 7-8 oteli olan 2’sini 3’ünü açmış durumda. Paskalya nedeniyle Almanlar Antalya’yı tercih etti. Savaş nedeniyle Rus ve Ukrayna pazarını telafi edecek yeni pazar arayışları devam ediyor.  Bu da büyük çoğunluğu Alman, Hollanda ve İngilizlerle kapatılacak. Almanlar uzun yıllar sonra ilk sırada yer alacak.’’  

 

-İç pazarda 10 milyonluk potansiyel var

 

Türkiye’de iç pazarın da hareketlendiğini ifade eden Recep Yavuz, Şeker Bayramının iyi geçeceğini ifade etti. İç pazarda 10 milyonluk potansiyel olduğunu vurgulayan Yavuz, ‘’Ülkemizde yurt içi turları 3 gün kala varken iptal etme hakkı var. Şu an rezervasyonlar iyi görünüyor. 3 gün kala vatandaş, (Benim param yok, bütçem azaldı bu nedenle iptal ediyorum) diyebilir. Bir taraftan insanların ekonomik güçleri bellerini bükerken diğer taraftan da ortam değişikliği istiyor, seyahat etmek istiyor. Şeker Bayramı şimdilik iyi gidiyor’’ dedi.

 

Recep Yavuz, 2022 turizm sezonunda geçen yıl Antalya ölçeğinde 9,5 milyon turistin yakalanmasının büyük başarı sayılacağını sözlerine ekledi.

 

Kilit Global Avrupa Pazarı Müdürü Levent Bekaroğlu da sezona umutlu bakanlardan. Sezonun geç açılmasına rağmen 2022 sezonundan oldukça umutlu olduğunu kaydetti.

Global yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki Türk sermayeli Rus lisanslı uçak şirketlerinin Türkiye’de yapacakları operasyonların netleşmesini beklediklerini ifade eden Bekaroğlu, şöyle konuştu.

 

‘’Bir dönem Antalya’ya gelen turistler arasında ilk sırayı Almanlar alıyordu.  3 milyon ile 2015 yılında rekor kırılmıştı. Bu sezonda Almanlar ilk sırada olacak. Bu sezon Antalya’ya 11-12 milyon turist gelir diye düşünüyorum.  Rusya’dan da uçaklar gelirse, Rus ve Ukraynalı turist boşluğunu başka pazarlarla doldurabiliriz. 1 milyon İngiliz turist Antalya’yı tercih etti. Geçen yıl Rusya’dan 5 milyon turist gelmişti. Savaş olsa da bu sezon en az 2,5-3 milyon Rus turist bekleniyor. Orta Doğu pazarı hareketleniyor.’’

 

-Kemer’de oteller Haziran’da açılacak

 

Kemer Otelciler Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya ise Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Ruslara hitap eden bölgelerde otellerin açılışlarını Mayıs ve Haziran ayında ötelediğini bildirdi.

 

Kemer bölgesinde 65 adet beş yıldızlı, 350 adet dört yıldızlı olmak üzere Belediye Belgeli otellerle birlikte en az 120 bin yatak kapasitesi olduğunu belirten Sarıkaya, şu anda Kemer ilçesinde 15 otelin açıldığını bildirdi.

 

Otellerde 50 bin çalışan istihdam edildiğini, bunun aileleriyle birlikte 200 bini bulduğunu anlatan Sarıkaya, bir an önce Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın sona ermesini ve barışın sağlanmasını istediklerini kaydetti.

 

Dinçer Sarıkaya, Rusya’dan ufak tefek de olsa turist geldiğini, ancak rezervasyonlarda iptal olmadığını, İran pazarının geliştiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

HABER KAYNAK: www.turizmdays.com/kuzeydeki-savas-bolgelerde-otellerin-acilisini-bir-ay-erteledi/16767/