ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :28° C
az bulutlu

Para Piyasaları

Euro : 0 TL.
Dolar : 0 TL.
GBP : 0 TL.
Nok : 0 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(22-09-2022)
KETOB EYLÜL AYI YEMEKLİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİKemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB)  tarafından düzenlenen Eylül ayı yemekli toplantısı gerçekleşti. Toplantıya Keton Yönetim Kurulu Başkanı Dinçer SARIKAYA, Başkan Yardımcıları Şinasi GÜROCAK, Derya BİLLUR, Şener GÜRLER, Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan ARIDICI, Levent TOPER, Yunus CAN, Revza BAYER veYönetim Kurulu temsilcisi Ayşegül UÇAR , Kemer Kaymakamı Hüseyin ÇAM, Kemer Belediye Başkanı Necati TOPALOĞLU,  TAV Fraport Antalya Müdür Yrd. Ercan KURUÇIRAK,  AKTOB Başkanı Erkan YAĞCI , POYD Başkanı ÜLKAY ATMACA,SKAL Başkanı Uğursal Uğur, KETOB üyeleri ve işbirliği firmaları katılım sağladı.

KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya yaptığı açılış konuşmasında bölgede ki genel sorunlar ve çözüm önerileri hakkında ve Antalya'ya gelen yolcu sayıları hakkında bilgilendirme sunumu da gerçekleştirdi.

Buna göre;

Daha önce birçok kez çeşitli platformda dile getirmiş olduğumuz, Kemer’in genel ihtiyaçları konusunda son kez bilgilendirmede bulunacağım. Daha sonra ilgili mercilerle görüşmelerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

KEMER’ in, ortak çalışmalarla düzeltebileceğimiz konuları:

·         Karasinek, sivrisinek, (Bu hepimizin sorumluluğunda)

·         Doğalgaz. ENERYA ile  yol alıyor. Elmalı’ya kadar geldi, oradan kara bağlantısıyla Kemer’ e ulaştırılacak. Ancak, bazı bürokratik destekler gerekecek.

·         Ulaşım (Uncalı mezarlığı, A.Ü ve Yeni sanayi kavşaklarındaki trafik sıkışıklığı) Karayollarına bağlı bir proje. Oradan takip edeceğiz. Sn. Turizm Bakanımızın da bilgisinde.

·         Sokak hayvanları ve barınakların işleyişi. Orta vadede çözüme ulaştırılıp, bu canlıların kısırlaştırıldıktan sonra sahiplendirilmesi gerekiyor. Almanya modelini örnek alabiliriz.  Ciddi bir popülasyon artışı oldu. İlerleyen zamanlarda, sıfır noktasına indirmemiz  lazım.

·         Daha temiz deniz. Kumsal, sahil ve açık denizimizin, itibarını koruyacak şekilde temizliğine uzun vadede çok dikkat etmemiz gerekiyor.

·         Ev kiralarının artışı, bazı personelin iş yerinden ayrılıp, memleketine dönmelerine neden oldu,

·         Üniversitelerde ya zorunlu  turizm dersleri konulmalı, ya da Yan Dal olarak zorunlu hale getirilmeli. Çünkü Türkiye’nin her bir metrekaresi, turizm alanı. Bu şekilde üniversiteli öğrenciler ile istihdamdaki  ihtiyaçlar sezonda bilinçli bir şekilde giderilebilinir.

·         Türkiye’ de 10 milyon işsiz var. Ancak bir o kadar da turizm çalışanına ihtiyaç var.

·         2019 da otellerde çalışan işçi sayısı 411.591 iken, 2022 de 435.153 oldu

·         Kasım ve Aralık çok hareketli olabilir. Turizmde çalışan kişi sayısı şu anda 1 milyon 100 bin kişi. Ekim-Kasım’da istihdam dönemi uzayabilir.

·         AYT . İç ve dış hat yolcu kapasitesi, % 134 artacak.

·         Dünya turizmcileri Antalya'da buluşacak

Dünya, Türkiye ve Antalya'da turizm hareketlerine yön veren sektör temsilcilerinin bir araya geldiği en büyük buluşmalardan birisi olan, Uluslararası Resort Turizm Kongresi, bu yıl 12. kez 23-24 Kasım 2022'de AKTOB ev sahipliğinde gerçekleşecek.

 

·         Pandemi döneminde tesislerimizin yüzde 65'i kapalıydı. 2021 yılının haziran ayında tesislerimizi açmış olmamıza rağmen belirli oranda doluluğa ulaşmıştık. 2022 yılında da bunun çok üzerine çıktık. Hatta çoğu tesisimiz hem sayı anlamında hem de gelir anlamında 2019 yılının da üzerine çıktı. 2022 sezonu, olumlu bir sezon olarak devam ediyor.

·         Rusya'da belirli oranda sayının düşmüş olmasına rağmen, Almanya, İngiltere, Polonya, Macaristan, Letonya ve İskandinav ülkelerinin talebiyle ciddi doluluklara ulaşıldı.

·         İç pazardan yüzde 15 ile yüzde 30 arasında talep geldi.

·         Otel müşterisi, % 88 oranda konum, % 75 oranda fiyat, % 46 oranda itibar, ancak otel seçtikten sonra % 86 sı yorumlara  bakıyor.

·         Yıldızlamaya bakılmıyor.

·         % 70 rezervasyon, doğrudan otellere yapılıyor.

·         Türkiye’ de yabancılar, 8 ayda 45 bin konut aldı.

·         Ocak-Ağustos 2022’de Antalya’da turist sayısı 9 Milyon


Antalya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden açıklanan bilgiye göre,

·         Ocak–Ağustos döneminde kente hava yoluyla turist girişi 9 milyonu yakaladı. Antalya’ya 1 Ocak–31 Ağustos tarihleri arasında hava yoluyla gelen turist sayısı 9 milyon 69 bin 164 olarak gerçekleşti. 2022’yi 9 milyon turist ile kapatan Antalya, 2022 yılının 8 ayında bu rakamı aştı. 

·         Turist sayısı 8 ayda 2020’de 1 milyon 558 bin 728 kişi,

·         2021’de 5 milyon 285 bin 587 kişi ve

·         2022 yılında ise 9 milyon 69 bin 164 kişi olarak gerçekleşti.

·         8 ayda Antalya’ya en çok turist 1 milyon 797 bin 056 ile Almanya’dan geldi.

·         1 milyon 795 bin 333 turistle Rusya ikinci ve

·          805 bin 162 turistle İngiltere üçüncü oldu.

·         Bu ülkeleri;  Polonya, Hollanda, Kazakistan, Romanya, İsrail, Çek Cumhuriyeti ve Danimarka izledi

 

·         Antalya otellerinde doluluk oranları, haziran 2022’de % 71,86 olurken, 2019 yıı haziran dolulukları olan % 89,34’ün gerisinde kaldı. Ancak 2021’e göre önemli oranda yükseldi. Doluluklar, Tatilköyleri ve golf tesislerinde 2019 yılına çok yaklaştı.

 

ANTALYA’YA HAVAYOLUYLA TURİST GİRİŞİ (OCAK–AĞUSTOS)

 

2020: 1.558.728

2021: 5.285.587

2022: 9.069.164

 

Son 3 ayda ortalama konaklama aramalarında İspanya’nın 100 değerini aldığı Ağustos ayında, İtalya 89 ve Türkiye 79 puan aldı. Üç ülke aramalarda açık ara önde iken, onları Yunanistan, Fransa, Meksika izledi.
Şehirler bazında aramalarda, Prag, Londra ve Dubai ilk sıraları alırken, İstanbul altıncı sıraya yükseldi.

YILIN HABERİ;

Bu sene otelinizi kapatmadan bir daha düşünün... Kışın 1 milyon Alman turist gelebilir

12 Ay turizm dileklerimizle…