ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :29° C
az bulutlu

Para Piyasaları

Euro : 0 TL.
Dolar : 0 TL.
GBP : 0 TL.
Nok : 0 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(21-10-2022)
Turizm sektörü 2023 yılına moralli başlıyorYaz sezonu sona ermesine rağmen otellerde doluluklar sevindiriyor

FİKRİ CİNOKUR- Turizmdays.com – Yaz sezonu sona ermesine rağmen turizm sektöründe otel dolulukları sevindiriyor. Kış sezonundan da oldukça umutlu olan sektör, şimdiden 2023 yılı online satışlarına başladı.

Maliyet ve giderlerin üstesinden gelebilmek için turizmde tüm paydaşların ortak hareket ederek fiyatlarda en az yüzde 15-20 artış olması bekleniyor. Önümüzdeki süreçte herhangi bir kriz olmaması halinde Türkiye’nin 10 yıl içinde 100 milyon turiste ulaşabileceği öngörülüyor.

Pandemiden dolayı 2020 ve 2021 yıllarında kötü bir dönem geçiren turizm sektörü, Covid-19’un etkisinin azalmasıyla 2022 yılına umutlu başlamıştı. Ancak Türkiye’nin en büyük pazarı olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm sektörlerde olduğu gibi turizmde de kısa süreli kabusa dönüşmüştü.

Krizlere alışık olan ve ortalama iki yılda bir kriz yaşayan Türk turizm sektörü kısa sürede toparlanarak kamunun desteği ile de tanıtım atağına geçti. Turist sayısında yoğun bir dönem yaşayan turizm sezonu havalarında olumlu gitmesiyle kasım ayına kadar uzadı. Antalya’da oteller kış sezonundan da umutlu görünüyor.

-Antalya’ya gelen turist sayısı 12 milyonu aştı

Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz’in en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Antalya’da 2022 yılı turizm verilerindeki artışın devam ettiği bildirildi. Valiliğin açıklamasına göre, 1 Ocak–16 Ekim tarihleri arasında Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayısının 12 milyonu aştığı belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi.

‘’Denizi, kumu, güneşi ve doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan Antalya’da turizm verileri artmaya devam ediyor. Pandemi sürecinin ardından turizmin gözde tatil merkezlerinden birisi olan Antalya'ya 2022 yılının 1 Ocak–16 Ekim tarihleri arasında hava yoluyla gelen turist sayısı 12 milyon 42 bin 468 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemini 7 milyon 975 bin 643 turiste ulaşan Antalya, 2022 turizm verilerinde bir önceki yılın 1 Ocak-16 Ekim dönemine göre yüzde 51 artış kaydetti. Ayrıca 2022 yılı turizm verilerinde son iki yılın aynı döneminin toplamı geride bırakıldı. Artış Ekim ayında da devam ediyor.’’

-Ciro ve gelirde de çok iyi bir sezon

Kilit Grubuna bağlı Nirvana Hotels Ceosu Korhan Alşan, 2022 yılı başlarında Antalya’ya 12-14 milyon turist geleceğini öngördüklerini söyledi.

Turizm sezonunun bu tempoyla devam etmesi halinde tüm zamanları ‘en canlı’ ekim ayı yaşanacağını belirten Alşan, gelir ve ciro anlamında da çok iyi bir dönem yaşandığına dikkat çekti. Alşan, şunları kaydetti.

‘’2022 sezonu oldukça iyi gidiyor. Sezon uzuyor. Gelir anlamında da çok iyi bir sezon geçiyor. Ciro ve gelir açısından tüm zamanların en iyi yılı olan 2019 rakamlarını hem gelir hem de turist sayısı açısından yakalayabilir belki de geçebiliriz.650 dolar olan kişi başı turist geliri 850-870 dolarlara ulaşmış durumda. Cirosal olarak 2019’u geçmiş oluruz.’’

-Kriz olmaz ise yüzde 30 büyürüz

Bir kriz olmaması durumunda Türk turizminin 2023 yılında en az yüzde 30 büyüyeceğini, Antalya’ya 17,5 milyon turistin gelerek yeni bir rekor yaşanabileceğini ifade eden Alşan, şöyle devam etti.

‘’Sağlık turizminde oldukça iyi gelişmeler var. Gastronomi ve spor turizmi ile kongre ve fuar etkinliklerinde yoğun talep var. ‘Fiyat-Kalitede’ Türkiye oldukça rekabetçi konumda bulunuyor. Fiyatlar halen dünya standartlarının altında. Yakın coğrafyamızda aile konseptinde olan Antalya’nın bir benzeri bulunmuyor. Avrupa pazarlarında gittikçe daha da büyüyoruz. Batı Avrupa, Almanya, Belçika ve Hollanda, Danimarka’da çok hızlı artış var. BDT ülkelerindeki kayıpları bu pazarlarla kapatacağız. Doğu Avrupa, Balkan ve Baltık ülkeleri pazarları da çok iyi durumda.’’

-10 yılda 100 milyon turist

Turizmde her şeyin Türkiye lehine görüldüğünü anlatan Korhan Alşan, sözlerini şöyle tamamladı.

‘’Ancak rehavete kapılmamalı. Uçak kapasitesi çok önemli. Yolcuyu uçakla taşıyamazsanız başarılı olamazsınız. Uçak kapasitesi sağlanmalı. Türkiye lehine pozitif bir görünüm var. Türkiye herşey yolunda giderse 10 yıl içinde 100 milyon turist sayısını görebilir. Bu 5 yılda da olabilir, 10 yılda da olabilir.

Turizm sektörü ülkenin cari açığın kapatılmasında da çok önemli yer alıyor. Dövizin yüzde 90’ının ülke içinde kalmasını sağlıyor. Cari açığın azaltılmasında direkt katkı sağlıyor ve oldukça stratejik bir sektör. Antalya dünyanın en büyük tatil destinasyonu. Yabancı otel zincirlerinin de Antalya’ya geleceğini düşünüyorum.’’

-Turizmde işler yolunda

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, turizm sektörünün ana pazarları olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş krizine rağmen, Türk turizm sektörünün çok iyi bir dönem yaşadığını söyledi.

Yaz sezonunun sona ermesine ve Ekim ayı ortasına gelinmesine rağmen otellerde doluluk oranlarının iyi gittiğine dikkat çeken Atmaca, şöyle devam etti.

‘’Ekim ayı ortasına gelinmesine rağmen Avrupa ve Rusya pazarları çok iyi gidiyor. Otellerimizde yüksek doluluklar yaşanıyor. Kış turizm sezonu da oldukça iyi. Kış döneminden de umutluyuz. Kış sezonunda başta spor olmak üzere kongre ve fuar etkinliklerinde büyük talep var. 2023 kontratları yapıldı ve online satışlar şimdiden başladı. Kışı iyi atlatırsak 2023 yılı daha iyi olacak gibi görünüyor.’’

-Oteller Kasım ayını da açık tutmak istiyor

Rus pazarının yoğunlukta olduğu Kemer’de de oteller Kasım ayında otelleri açık tutmak istiyor.

Kemer Turistik Otel İşletmecileri Birliği (KETOB) Başkanı Dinçer Sarıkaya da Ekim ayı boyunca 5 yıldızlı ve ikinci bantta yer alan 3 ve 4 yıldızlı otellerin dolu olduğunu söyledi.

Kasım ayının 15’ine kadar rezervasyonların devam ettiğini anlatan Sarıkaya, ‘’Hava koşullarından dolayı turizm sezonu kasım ayına kadar uzadı. 2023 yılı için de çok umutluyuz. Veriler bunu gösteriyor. Ekim ayında kapanması gereken oteller, Kasım ayına kadar açık kalmak istiyor’’ dedi.

-Fiyatlar yüzde 15-20 artar

Maliyet ve giderlerin karşılanması için fiyatların en az 15-20 artış öngörüldüğünü belirten Sarıkaya, şöyle devam etti.

‘’Maliyetlerin ve giderlerin karşılanması için sektörde herkes elini taşın altına koyması lazım. Acenteler, tur operatörleri, uçak firmaları ortak hareket etmeli ki maliyetlerin altından kalkalım.’’