ВХОДНАЙТИ

Спонсор кампании

СТАТИСТИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ

Голубой флаг

Зеленые Гостиницы

ВЫСТАВКИ

ВАЖНЫЕ ТЕЛЕФОНЫ

ПРОГНОЗ ПОГОДЫ


Şehir : Antalya
Sıcaklık :24° C
Nem : %açık

РЫНКИ

Euro : 3.9229 TL.
Dolar : 3.5116 TL.
GBP : 4.4771 TL.
Nok : 0.41597 TL.

почта БЮЛЛЕТЕНЬ

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

НАШИ ОРГАНИЗАЦИИ С ВЫСОТЫ ПТИЧЬЕГО ПОЛЕТА

ВАЖНЫЕ ЛИНКИ
(18-04-2017)
OTELLERDE ÇALIŞAN YABANCILARLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEME YAPILDI


 

 

Animasyon, masaj birimlerinde çalışan yabancıların çalışma süreleri ve çalışma koşullarında değişiklikler yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, otellerin bazı bölümlerinde çalışan yabancılarla ilgili yeni düzenlemeler yaptı. Resul Kurt’un Dünya Gazetesi’ndeki köşesinde aktardığı bilgilere göre yeni düzenlemeler şu şekilde:

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından 14.02.2017 tarihinde yayınlanan duyuruda, sektör temsilcilerinden gelen talepler neticesinde ilave kolaylıkların 2017 yılında da artırılarak devam etmesi kararlaştırıldı.

 

A) Turizm sektöründe yabana çalıştırma talepleri bünyelerinde; 

 

• İzinli masaj salonu bulunduğunu kanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli en az üç yıldızlı turizm işletmelerinin, belgeli tatil köylerinin, resmi makamlardan alınmış faaliyet izni bulunan termal otellerin, 

 

• Hamam-sauna-SPA vb. kompleksi bulunduran belgeli turizm işletmeleriyle anlaşmalı (sözleşme bulunan) tesislerin, 

 

• En az yirmi Türk vatandaşı çalıştıran resmi makamlardan izinli spor merkezlerinin, 

 

• Masör, masöz ve SPA terapisti gibi uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerdeki yabancı çalıştırma talepleri değerlendirmeye alınacak, bu kapsamda bulunmayan işletme ve işyerlerinin talepleri ise uygun bulunmayacaktır.

 

B) Turizm sektöründe yabancılar için yabancıya ödenebilecek en az ücret 31.12.2017 tarihine kadar geçerli olmak üzere; 

 

• Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli veya belgesiz turizm işletmeleri ile bunların bünyelerinde izinli faaliyet gösteren işletmeler (SPA, güzellik merkezi, spor merkezi, kuaför, kuyumcu, deri, hah, tekstil vb. gibi küçük işletmeler), turizm seyahat acentaları, belgeli tatil köyleri ve turizm - animasyon organizasyon firmaları ile müstakil eğlence yerlerinde çalışacak yabancılar için yabancıya ödenebilecek en az ücret düzeyi başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücret olarak uygulanabilecektir. 

 

• Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli turizm işletmeleri ile belgeli tatil köyleri, eğlence sektörü, turizm - animasyon organizasyon firmalarınca uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde istihdam edilecek yabancılar için en az on Türk vatandaşı çalıştırılması halinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli veya belgesiz turizm işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. gibi küçük işletmeler) istihdam edilecek yabancılar için en az bir Türk vatandaşı çalıştırılması halinde en fazla iki yabancı çalışana kadar olmak üzere, her bir yabancı için ayrı ayrı beş Türk vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır. 

 

B) Sosyal güvenlik primleri çalışma izni alınan yabancılar için ikili sosyal güvenlik anlaşmalarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla, SGK primlerinin de yatırılması gerekmektedir. Yabancılara ait sosyal güvenlik primlerinin, çalışma izni alınırken bakanlığa beyan edilen ücrete göre aylık 30 gün üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilmesi gerekmektedir. 

 

 

 

 

Haber Kaynak: www.tourismtoday.net