ÜYE GİRİŞİSİTE İÇİ ARAMA

İş Ortaklarımız

İstatistik Verileri

Mavi BayrakTESİSLER

Çevre DostuOTELLER

Fuarlar

Önemli Telefonlar

Hava DurumuBUGÜN


Şehir : Antalya
Sıcaklık :28° C
az bulutlu

Para Piyasaları

Euro : 0 TL.
Dolar : 0 TL.
GBP : 0 TL.
Nok : 0 TL.

Eposta Bülteni

Yeniliklerden haberdar olmak için lütfen
bültenimize üye olunuz...

Kuşbakışı Tesislerimiz

Önemli Linkler
(01-04-2021)
Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Olağan Genel Kurulu yapıldı.


Limak Limra  Hotel'de düzenlenen Genel Kurula, Kemer Belediye Başkanı  Necati TOPALOĞLU, Antalya Ukrayna Konsolosu Emir Rustamov, İlçe Emniyet Müdürü Deniz YILMAZ, ilçe Karakol Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Aktob Başkanı Erkan Yağcı ve Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, ATAV başkanı Yeliz Gül Ege, Poyd Başkanı Ülkay Atmaca ve turizmciler katıldı. 

 

KETOB’un Genel Kurulu’na tek liste ile giren Limak Limra Hotel, Genel Müdürü Kasım Dinçer SARIKAYA Başkan seçildi.

  

 

Ketob' da bir dönem Başkanlık yapan Şener Gürler yaptığı açıklamada,

 

"Ülkemizde ve dünyada başka bir benzeri olmayan Kemer'imizin marka değerini yükseltmek, her yıl dünyada ve ülkemizde yeni turizm destinasyonlarının açıldığı bu dönemde daha çok önem kazanmıştır. Bölgemizi vazgeçilmezler ve ilk tercih edilenler arasına sokmak bölgedeki herkesin birincil hedefi olmalıdır.

 

Bu bağlamda ilçemizin turizminin mihenk taşları olan otellerimizin hizmet kalitesinin, misafir memnuniyetinin üst seviyeye çıkartılması, kalifiye personellerin otellere kazandırılmasıyla ilgili çalışmalar, eğitimler, otellerin birbirleriyle özel ve kamu kurum ve kuruluşlarıyla olan ilişkilerinin ideal bir şekle getirilmesi, sorun ve isteklerin diyalog yolu ile hızlı ve otellerimizin lehine sonuçlandırılması KETOB'un özünü oluşturmak için çabaladık. Dedi.

 

Kendisine Yeni dönem Başkanı Kasım Dinçer Sarıkaya tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

 

 Yeni KETOB Başkanı, Dinçer SARIKAYA ise,

 

“Sağduyunun hakim olduğu, elit bir toplantı sonrasında, bizlere  güvenip yetki verdiğiniz için yeni Yönetim Kurulum adına hepinize teşekkür ediyorum.

Sözlerime;  her zaman olduğu gibi, klasik bir cümle olan; bundan önceki başkana ve yönetim kuruluna,  şu ana kadar yapmış oldukları olumlu çalışmalara teşekkürle ve bizlere bırakmış oldukları yerden, çıtayı daha yükseğe taşıyacağımıza dair vereceğimiz söz ile başlamayacağım. J Çünkü zaten, ben de, birçok arkadaşımız gibi, o yönetim kurulu içerisinde görevliydim. Dolayısıyla, göreve başladıktan sonra, gerektiği yerde de özeleştiri yapma olanağımız olacak.

Öncelikle, çok iyi hazırlanmış bir tüzüğümüz var. Dış etkenleri savuşturmanın dışında, salt tüzüğümüzdeki maddeleri uygulamayı başarsak, hızımıza hız katmış olacağız.”

Nedir bunlar?

“Bölge turizminin gelişmesi için her türlü girişimde bulunmak, diğer STK’ lar ile işbirliği yapmak, seminerler, konferanslar tertiplemek, turizm ile ilgili kurslar düzenlemek, turizm eğitimi, tanıtma, halkla ilişkiler, pazarlama ile ilgili yayınlar yapmak,  istihdam konusunda yardımcı olmak, Seyahat acenteleri ile işbirliği yapmak, altyapı, iç turizmin teşviki, sezonun uzatılması ile ilgili çalışmalar, çeşitli sportif faaliyetler düzenlemek, tesislerimizin uluslararası standartlara ulaştırılması için çalışmalar yapmak, festivaller, karnavallar  gibi birçok faaliyetler düzenleyerek, tesislerimizi, bölge halkını ve misafirlerimizi dinamik tutmak ve turistlerin tekrar takrar gelmelerini sağlamak”  diye özetleyebiliriz.

 

Ancak, 2020 yılında, tüm dünyaya kabus gibi yayılan ve 2021 yılının şu günlerinde giderek büyüyen “Pandemi, diğer adıyla Salgın”, tüm insanlığı, meslek kuruluşları ve gruplarının yaşamlarını idame ettirebilmelerinin önünde tehdit olarak kalmakta devam ediyor.

 

Olsun, bizim de bu tehdidin karşısında kapı gibi “Güvenli Turizm Sertifikalı” tesislerimiz var.

 

Ayrıca, aşı uygulamasının giderek çoğaldığı bu günlerde, bu yayılmanın azalmasını ve 2020 yılının ikinci yarısında olduğu gibi, 2021 yılında da turizm girdilerinde, olumlu bir tırmanışın oluşmasını,  en azından 2019 yılı rakamlarına yaklaşmasını hedefliyoruz. Hedefliyoruz ama, 2019 rakamlarına da bakmakta yarar var. “TÜİK’ e göre, Türkiye'nin turizm geliri, 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 17 artarak 34 milyar 520 milyon 332 bin dolara yükselirken, ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 52 milyona yaklaştı.”  Yani 2021 de işimiz zor. Bilgi için,  2020 de ise 16 milyon ziyaretçi ve 12.1 milyar dolar gelir elde ettiğimiz açıklandı.

 

  

Tabii ki devletimizin katkıları ve yardımları da olmadan, bu hedeflere ulaşmamız zor. 

Bu yardımlar ne olabilir veya olabilirdi?

Yapılanlar: “Konaklama vergisi ertelendi, 2021 de SGK ve Stopaj desteği yapıldı, teşvik verildi,

Yapılması talep edilenler: “ İşletmelerin borç ve kredilerine çareler üretilmesi, Kısa Çalışma Ödeneğini desteğinin uzatılması, (maalesef uzatılmadı),  % 1 KDV oranının en azından 2021  yılı sonuna kadar uzatılması,  Turizm Tanıtma Ajansının katkı paylarına 2024 e kadar ara verilmesi.”

Olsun, bizim, “Güvenli Turizm Sertifikalı” tesislerimiz var demiştim. Burada her şey net. Bize sadece uygulamak ve yerine göre de belki geliştirmek düşüyor. Mesela, bununla ilgili bir   örnek vermem gerekirse, yeni düzende belki birçok kuralı saf dışı bırakmamız ve yeni ritüeller yazmamız adına, “servisin sağdan yapılması ve soldan alınması kuralı, artık tarihin tozlu yaprakları arasına karışıyor. Bunun yerine, misafire mümkün olduğu kadar en uzak noktadan servis  yapmak”, hepimizin sağlığı açısından, yeni ritüelimiz oluyor. BU dönemde bunu, personelimize mutlaka dikte etmeliyiz.

 

Öz cümle, almış olduğumuz görevin bize vermiş olduğu  enerji ile ayakkabı boyacısından tuvalet sorumlusuna, polisimizden askerimize, zabıtamıza, devlet memurumuza, sağlık görevlimizden esnafımıza, taksicimizden dolmuşçusuna, öğretmenimizden öğrencimize, bakkalımızdan büfecimize ve adını sayamadığım tüm meslek kuruluşlarıyla, top yekun turizm hareketini başlatıyor, Bölgemizde, otel sahibi tüm yatırımcıları, sorunları birlikte çözmek için, derneğimiz çatısı altında birleşmeye davet ediyoruz.

 

“Buna destek olarak da, sözlerimi, Çin Filozofu Laozi’ nin, “En uzun yolculuklar bile tek bir adımla başlar,”  felsefi sözüyle tamamlarken, çıkmış olduğumuz bu yolda desteklerinizi bekliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum“ dedi. 

 

 

Genel Kurul sonrasında KETOB'un Yeni Yönetim Kurulu ise,  

 

K. Dinçer SARIKAYA

KETOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Şinasi GÜROCAK

KETOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Derya BİLLUR

KETOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Şener GÜRLER

KETOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

Selçuk AKILTOPU

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Levent Gültekin TOPER

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Yunus CAN

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Revza BAYER

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Umut UYSAL

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Günaydın ATAR

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

İlhan ARIDICI

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Ayhan ÇAKICI

 Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Nuh KAYA

Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

 

Denetim Kurulu'nda ise  Tayyar Gül, Bülent Güllü ve  Metin  Peltek yer aldı.